piątek, 14 maja 2021

Zatrzymania i zarzuty za zakłócanie działania sieci teleinformatycznych

Zatrzymania i zarzuty za zakłócanie działania sieci teleinformatycznych

Na polecenie prokuratora Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali dwie osoby, które dokonywały zakłócenia pracy systemów teleinformatycznych operatorów sieci komórkowych GSM dopuszczając się przestępstwa wymierzonego w cyberbezpieczeństwo kraju.

Usłyszeli zarzuty

Prokurator Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie przedstawił zatrzymanym zarzuty zakłócania pracy w sieci teleinformatycznej kwalifikowane z art. 269a kk.

Czyny te zagrożone są karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Prokurator zastosował wobec podejrzanych środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych w wysokości po 20 tysięcy złotych, dozór Policji oraz zakaz kontaktowania się z osobami objętymi śledztwem.

Zorganizowali infrastrukturę teleinformatyczną

W toku śledztwa prokurator ustalił, że podejrzani zorganizowali infrastrukturę teleinformatyczną, która składała się z modemów i urządzeń współpracujących z hurtową ilością kart SIM, zapewniającą anonimizację połączeń telefonicznych oraz działań wykonywanych w Internecie i ukrycie danych osób z niej korzystających. Obecne ustalenia śledztwa wskazują, że zbudowana przez podejrzanych infrastruktura mogła być wykorzystywana m.in. przez obce służby specjalne do prowadzenia działań dezinformacyjnych na terenie Polski.

Podejrzani zarządzali systemem oraz nadzorowali jego prawidłowe funkcjonowanie. Współpracowali z osobami, które udzielały im wsparcia w zakresie technicznym oraz logistycznym, w tym m.in. zakupie, sprzedaży, rejestracji hurtowych ilości kart SIM na fikcyjne dane.

Sprzęt zabezpieczony w trakcie przeszukań

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego przeprowadzili przeszukania w ponad 20 lokalizacjach na terenie całego kraju, m.in. w miejscach zamieszkania zatrzymanych oraz w siedzibach podmiotów gospodarczych. Zabezpieczono obszerny materiał dowodowy w postaci m.in. urządzeń typu simbox, kart SIM, nośników danych, w tym komputerów, telefonów, pamięci przenośnych, dysków twardych.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2021-05-14
Data udostępnienia informacji: 2021-05-13
Liczba odsłon: 2 812