środa, 05 sierpnia 2020

Zatrzymania w śledztwie dotyczącym obrotu prekursorami służącymi do produkcji narkotyków

Zatrzymania w śledztwie dotyczącym obrotu prekursorami służącymi do produkcji narkotyków

Wielkopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu wspólnie z Zarządem w Poznaniu CBŚP prowadzi śledztwo dotyczące wewnątrzwspólnotowego przewozu w latach 2014-2018 z terenu Rzeczypospolitej Polskiej do różnych miejscowości położonych na terenie Republiki Czech hurtowych ilości farmaceutyków, gdzie wytwarzano substancję psychotropową w postaci metamfetaminy.

Zostali zatrzymani, usłyszą zarzuty

Na polecenie prokuratora Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu w dniu 4 sierpnia 2020 r. funkcjonariusze policji zatrzymali 9 osób zaangażowanych w przestępczy proceder, w tym kierującego zorganizowaną grupą przestępczą adwokata oraz byłego policjanta.
Zatrzymani zostaną doprowadzeni do Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu, gdzie usłyszą zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej dokonującej przestępstw określonych w Ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii, wewnątrzwspólnotowego obrotu prekursorami służącymi do produkcji substancji psychotropowej w postaci metamfetaminy oraz tzw. prania brudnych pieniędzy.
Po zakończeniu czynności z podejrzanymi prokurator podejmie decyzję w przedmiocie środków zapobiegawczych.

Wytwarzali narkotyki z leków

Z ustaleń śledztwa wynika, iż podejrzani wykorzystując hurtownię farmaceutyczną dokonywali zakupów z innej legalnie działającej hurtowni farmaceutycznej ogromnej ilości produktów leczniczych zawierających w swoim składzie substancje pozwalające na wytwarzanie metamfetaminy. Następnie niszczyli oznaczenia hurtowni medycznej znajdujące się na kartonach i wyblistrowywali tabletki z opakowań. Tak przygotowane prekursory zbywali osobom, które na terenie Czech wytwarzały z nich substancje psychotropowe. Uzyskane w ten sposób środki finansowe inwestowali w zakup nieruchomości, luksusowych samochodów, motocykli oraz drogie quady.
Podejrzanym, którzy usłyszą zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą grożą kary do 10 lat pozbawienia wolności. Pozostałym kary do 5 lat pozbawienia wolności.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2020-08-05
Data udostępnienia informacji: 2020-08-05
Liczba odsłon: 1 044