środa, 01 lipca 2020

Zatrzymania w śledztwie dotyczącym wyrządzenia grupie kapitałowej szkody w wysokości 96 milionów złotych

Zatrzymania w śledztwie dotyczącym wyrządzenia grupie kapitałowej szkody w wysokości 96 milionów złotych

Na polecenie prokuratora Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku (1.07.2020 roku) funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali 2 osoby w tym Grzegorza Ś. w związku ze śledztwem dotyczącym z działalnością grupy kapitałowej, w skład której wchodzą m.in. spółki z branży biopaliw oraz spirytusowej.

Ponowne zatrzymanie

Wśród zatrzymanych osób jest podejrzany Grzegorz Ś. Prezes Zarządu całej grupy kapitałowej. DO jego pierwszego zatrzymania doszło w sierpniu ubiegłego roku. Mężczyzna usłyszał wówczas zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą oraz nadużycia udzielonych uprawnień i wyrządzenia szkody wielkich rozmiarów w majątku grupy kapitałowej. Na wniosek prokuratora wobec podejrzanego zastosowano tymczasowe aresztowanie, które w marcu br. zmieniono na poręczenie majątkowe w kwocie 3 milionów złotych oraz zakaz kontaktowania się z pracownikami grupy kapitałowej.

Drugą z zatrzymanych osób jest kobieta zasiadająca m.in. w radach nadzorczych dwóch spółek wchodzących w skład grupy kapitałowej.

Zatrzymani po doprowadzeniu do Prokuratury usłyszą zarzuty. Po przeprowadzeniu czynności procesowych prokurator podejmie decyzję co do stosowania środków zapobiegawczych.

Spółka poniosła szkodę

Postępowanie prowadzone przez Podlaski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku dotyczy działalności zorganizowanej grupy przestępczej, która działała w latach 2014 – 2019. Jej członkowie wprowadzali w błąd akcjonariuszy spółek należących do jednej grupy kapitałowej, co do opłacalności i rzeczywistego celu transakcji gospodarczych. Dokonywali przeniesienia praw majątkowych oraz majątku ruchomego i nieruchomości, do spółek zagranicznych, kontrolowanych przez prezesa zarządu jednej ze spółek.

W toku postępowania prokurator ustalił, że na skutek tych działań spółka poniosła szkodę w wysokości ok. 96 milionów złotych.

O sprawie pisaliśmy:

https://pk.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-prokuratury-krajowej/areszt-za-wyrzadzenie-spolce-szkody-w-wysokosci-okolo-96-milionow-zlotych/ Dział Prasowy

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2020-07-01
Data udostępnienia informacji: 2020-07-01
Liczba odsłon: 1 091