poniedziałek, 28 września 2020

Zatrzymania w związku z procederem wystawiania fikcyjnych faktur VAT

Zatrzymania w związku z procederem wystawiania fikcyjnych faktur VAT

W ubiegłym tygodniu, na polecenie Prokuratury Regionalnej w Poznaniu, funkcjonariusze Lubuskiego Urzędu Celno - Skarbowego w Gorzowie Wielkopolskim zatrzymali 5 osób, w związku z procederem wystawiania fikcyjnych faktur VAT.

Co zarzuca się zatrzymanym

Zatrzymane osoby usłyszały zarzuty kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw, w tym przestępstw skarbowych, wystawienia nierzetelnych faktur VAT, posłużenia się takimi fakturami w rozliczeniach podatkowych ze Skarbem Państwa, a także przestępstwo prania brudnych pieniędzy.

„Wyprali” ponad 9 milionów złotych

Poświadczające nieprawdę faktury VAT opiewały na łączną kwotę ponad 45 milionów złotych i posłużyły do narażenia Skarbu Państwa na uszczuplenia podatkowe w kwocie co najmniej 5,5 miliona złotych. Łączna kwota wypłaconych w gotówce środków pieniężnych, mających pochodzić z przestępstwa przekroczyła 9 milionów złotych.

Środki zapobiegawcze

Na wniosek prokuratora, wobec 4 podejrzanych, Sąd Rejonowy Poznań Stare – Miasto w Poznaniu zastosował najsurowszy środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Wobec jednego z podejrzanych prokurator podjął decyzję o zastosowaniu środków o charakterze wolnościowym.
Za zarzucone podejrzanym przestępstwa grozi kara nawet 25 lat pozbawienia wolności.
Sprawa ma charakter rozwojowy.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2020-09-28
Data udostępnienia informacji: 2020-09-28
Liczba odsłon: 704