czwartek, 29 lipca 2021

Zatrzymanie kolejnych żołnierzy z 6. batalionu dowodzenia w Krakowie podejrzanych o korupcję

Zatrzymanie kolejnych żołnierzy z 6. batalionu dowodzenia w Krakowie podejrzanych o korupcję

W środę (28 lipca 2021 r.) na polecenie prokuratora z Wydziału do spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Krakowie, funkcjonariusze z Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Krakowie zatrzymali 10 żołnierzy pełniących służbę wojskową w 6. batalionie dowodzenia w Krakowie, podejrzanych o wręczanie dowódcy tej jednostki wojskowej – ppłk. Marcinowi M. korzyści majątkowych w zamian za skierowanie ich na misję zagraniczną do Kosowa w ramach PKW KFOR, jak też na kursy podoficerskie, tj. o czyn z art. 229 § 1 k.k. Obecnie trwają czynności procesowe z zatrzymanymi żołnierzami. Po ich zakończeniu prokurator podejmie decyzję w zakresie środków zapobiegawczych. Sprawa jest rozwojowa.

Aresztowany dowódca

Dotychczas w toku śledztwa zatrzymano 3 żołnierzy, w tym dowódcę 6. Batalionu Dowodzenia w Krakowie ppłk Marcina M. Usłyszał on zarzuty przyjęcia obietnicy korzyści majątkowej w kwotach po 10 000 zł i 6 000 zł w zamian za powołanie dwóch osób do zawodowej służby wojskowej w tej jednostce. Nadto zarzucono mu, że od listopada 2019 r. do lutego 2020 r. kilkudziesięciokrotnie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej samowolnie użył pojazdów służbowych do celów prywatnych. Wobec Marcina M. sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Korupcja, oszustwa, pobicie

Tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy Wojskowy Sąd Garnizonowy w Lublinie zastosował 23 lipca 2021 r. także wobec innego żołnierza z 6. Batalionu dowodzenia w Krakowie, podejrzanego o przestępstwa korupcyjne, zlecenie wzięcia udziału w pobiciu ustalonego żołnierza, utrudnianie postępowania przygotowawczego oraz oszustwo związane z wydatkowaniem środków publicznych z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej przeznaczonych na nagrody dla żołnierzy.

Elitarna jednostka

6. Batalion Dowodzenia w Krakowie jest częścią elitarnej 6. Brygady Powietrznodesantowej w Krakowie. Przeznaczony jest między innymi do zabezpieczenia funkcjonowania systemu dowodzenia Brygady jako odwodu aeromobilnego zgrupowania operacyjnego w ramach połączonej operacji obronnej. Utrzymuje nadto w gotowości siły i środki do przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym.

Ujawnienie okoliczności przestępstwa

Prokuratura informuje, iż zgodnie z art. 229 § 6 kodeksu karnego, nie podlega karze sprawca przestępstwa, który udzielił korzyści majątkowej (art. 229 § 1 – 5 kk), jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica zostały przyjęte przez osobę, a osoba udzielająca korzyści lub ich obietnicy, zawiadomiła o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawniła wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim organ się o nich dowiedział.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2021-07-29
Data udostępnienia informacji: 2021-07-29
Liczba odsłon: 7 538

Jesteś na archiwalnej stronie pk.gov.pl.
Nowa strona znajduje się pod adresem www.gov.pl/web/prokuratura-krajowa.
Czas do zmiany strony: 1:00 min.
Anuluj