czwartek, 20 lutego 2020

Zatrzymanie pięciu osób podejrzanych o obrót „pustymi fakturami”

Zatrzymanie pięciu osób podejrzanych o obrót „pustymi fakturami”

Na polecenie Prokuratury Okręgowej w Lublinie 18 lutego 2020 r. funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Lublinie zatrzymali 5 osób w sprawie dotyczącej obrotu pustymi fakturami.

Ustalenia śledztwa  

Prokuratura Okręgowa w Lublinie prowadzi śledztwo dotyczące  podrabiania pustych faktur VAT oraz poświadczania nieprawdy w treści faktur w celu dokonywania uszczupleń w zakresie podatku VAT.

Mechanizm działania sprawców polegał na tym, że Grzegorz M. wspólnie i w porozumieniu z Andrzejem K. od stycznia 2015 r. do marca 2018 r. podszywali się pod cztery firmy z terenu całej Polski. Podrobili 279 faktur VAT na rzecz dwóch firm zarządzanych przez Andrzeja K. – przedsiębiorcy z branży budowlanej. Łączna wartość brutto towarów figurująca na podrobionych fakturach wynosiła ok. 39 mln zł, zaś podatek VAT ok. 7 mln zł.

Następnie Andrzej K. wspólnie i w porozumieniu z Agnieszką A. – księgową, pomiędzy styczniem 2015 r. a sierpniem 2018 r. poświadczyli nieprawdę w treści 492 faktur VAT wystawionych w imieniu dwóch podmiotów zarządzanych przez Andrzeja K.  Wystawili fałszywe dokumenty odnoszące się do rzekomych transakcji sprzedaży materiałów budowlanych oraz świadczenia usług budowlanych, które w rzeczywistości nie miały miejsca. a miały być świadczone na rzecz kilkudziesięciu przedsiębiorców z całej Polski. Odbiorcami fałszywych (pustych)  faktur byli zatrzymani Michał P. i Youssef A.

Łączna wartość brutto towarów i usług widniejąca na przedmiotowych fakturach wyniosła ok. 21 mln zł, zaś należny podatek VAT ok. 4 mln zł.

Usłyszeli zarzuty

Grzegorzowi M. Andrzejowi K. i Agnieszce A. prokurator przedstawił zarzuty popełnienia przestępstw fałszowania dokumentów faktur ze znaczną kwotą należności. Są to czyny kwalifikowane z art. 270 a par. 1 i 2 kk w zw. z art. 277 a par. 1. Podejrzanym grozi za nie kara nawet do 25 lat pozbawienia wolności.

Michał P. i Youssef A. usłyszeli zarzuty pomocnictwa do podania
w fakturach nieprawdy i innych przestępstw przeciwko dokumentom
(art. 18 par. 3 kk w zw. z art. 271 a par. 1 kk i inne). Grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Środki zapobiegawcze i zabezpieczenia majątkowe

Dla zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania wobec Grzegorza M., Andrzeja K. i Agnieszki A. prokurator skierował do sądu wnioski o zastosowanie tymczasowego aresztowania na 3 miesiące.

Wobec dwóch pozostałych osób zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozorów Policji, zakazów kontaktowania się oraz poręczeń majątkowych w kwotach 10 i 20 tysięcy zł.

W stosunku do wszystkich pięciu podejrzanych zastosowano zabezpieczenia majątkowe na łączną kwotę 803 350 zł poprzez ustanowienie hipotek przymusowych, zajęcie udziałów w spółkach prawa handlowego oraz zajęcie pojazdu.

Śledztwo ma charakter rozwojowy.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

(Źródło KMP Lublin)

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2020-02-20
Data udostępnienia informacji: 2020-02-20
Liczba odsłon: 1 280