środa, 22 kwietnia 2020

Zatrzymanie podejrzanego o spowodowanie wycieku danych z KSSiP

Zatrzymanie podejrzanego o spowodowanie wycieku danych z KSSiP

W środę (22.04.2020) w toku postępowania prowadzonego przez Prokuraturę Regionalną w Lublinie w sprawie wycieku danych z Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury zatrzymany został Krzysztof J. Podejrzany jest pracownikiem spółki zewnętrznej, wyłonionej w drodze procedury przetargowej, z którą KSSiP zawarła umowę o świadczenie usługi zarządzania zasobami serwerowymi.

Bezprawnie udostępnił dane

Śledztwo w tej sprawie zostało wszczęte niezwłocznie po złożeniu zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa przez KSSiP. Prokuratura ustaliła, że Krzysztof J. – pracownik firmy zewnętrznej obsługującej system informatyczny KSSiP – w trakcie testowego migrowania danych szkoły na nowo utworzoną platformę utworzył katalog, do którego przeniósł dane osobowe pracowników wymiaru sprawiedliwości, zapisane w systemie informatycznym KSSiP. Dane te w postaci imienia i nazwiska, adresu mailowego i numeru telefonu pracownicy przekazywali KSSiP w celu uzyskania możliwości dostępu do internetowej platformy szkoleniowej prowadzonej przez uczelnię.

Następnie katalogowi Krzysztof J. nadał uprawnienia publiczne, tzn. umożliwił pobranie danych z katalogu dowolnej osobie, mającej dostęp do internetu. Pliki te zostały pobrane przez dotychczas nieustalone osoby i zamieszczone w serwisach internetowych umożliwiających przechowywanie danych.

Zarzuty

Krzysztofowi J. zostanie przedstawiony zarzut udostępnienia danych umożliwiających nieuprawniony dostęp do informacji przechowywanych w systemie informatycznym KSSiP. Czyn ten jest zagrożony karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Po przedstawieniu zarzutów i przesłuchaniu podejrzanego prokuratura zdecyduje co do rodzaju zastosowanych wobec niego środków zapobiegawczych.

Śledztwo jest rozwojowe i prokuratura nie wyklucza zatrzymania kolejnych podejrzanych.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Krzysztof Niemyjski
Informację udostępnił: Krzysztof Niemyjski
Data wytworzenia informacji: 2020-04-22
Data udostępnienia informacji: 2020-04-22
Liczba odsłon: 10 006

Jesteś na archiwalnej stronie pk.gov.pl.
Nowa strona znajduje się pod adresem www.gov.pl/web/prokuratura-krajowa.
Czas do zmiany strony: 1:00 min.
Anuluj