poniedziałek, 25 marca 2019

Zatrzymanie rezydenta zorganizowanej grupy przestępczej przemycającej narkotyki działającego na terenie Hiszpanii

Zatrzymanie rezydenta zorganizowanej grupy przestępczej przemycającej narkotyki działającego na terenie Hiszpanii

Prokurator Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku, nadzoruje od lutego 2017 roku, śledztwo w sprawie przemytu z zagranicy hurtowych ilości haszyszu.

Na polecenie prokuratora, funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali kolejną osobę – 53-letniego Arkadiusza K., mieszkańca województwa lubuskiego, z zawodu mechanika samochodowego. Z ustaleń śledztwa wynika, że mężczyzna był jednym z rezydentów grupy, działającym na terytorium Hiszpanii. Zatrzymany usłyszał zarzuty. Na wniosek prokuratora Sąd zastosował wobec podejrzanego tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy.

Przemycili prawie 4 tony narkotyków

W toku postępowania prokurator Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku ustalił, że w latach 2013 – 2017, na terenie Europy działała zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przywozem, przewozem oraz wewnątrzwspólnotowym nabyciem znacznych ilości narkotyków. Trzon grupy stanowili  polscy obywatele zamieszkujący w województwie pomorskim. Dokonywali oni przewozu zabronionych substancji z terytorium Hiszpanii i Włoch do Wielkiej Brytanii, Niemiec, Łotwy, Danii, Szwecji oraz Norwegii. Członkowie grupy dokonali transportu niemalże czterech ton narkotyków, takich jak haszysz, kokaina i marihuana.

Międzynarodowa współpraca służb

We wstępnej fazie śledztwa funkcjonariusze Zarządu CBŚP w Gdańsku ściśle współpracowali z Morskim Oddziałem Straży Granicznej w Gdańsku, a koordynację działań międzynarodowych zapewniał Europejski Urząd Policji (EUROPOL). Na skutek podjęcia międzynarodowej współpracy organów ścigania, udaremniono na terenie Europy (w Norwegii, Holandii, Szwecji i w Polsce) cztery próby przemytu haszyszu o łącznej masie prawie 800 kilogramów oraz jedną próbę przemytu 50 kilogramów kokainy. W toku niniejszego śledztwa zabezpieczono łącznie około 400 kilogramów haszyszu.

Dokonywali również kradzieży z włamaniem

W toku postępowania prokurator ustalił, że dwóch podejrzanych niezależnie od przestępstwa przemytu haszyszu, brało również udział w kradzieży z włamaniem do magazynu depozytowego ówczesnego Urzędu Celnego w Toruniu, znajdującego się w Chełmży, koło Torunia. Ujawniono, iż po wyłamaniu zabezpieczeń i dezaktywacji alarmów, podejrzani weszli do wnętrza magazynu depozytowego, skąd zabrali w celu przywłaszczenia urządzenia służące do nielegalnej produkcji wyrobów tytoniowych, a także gotowe wyroby tytoniowe bez znaków skarbowych akcyzy, o łącznej wartości nie mniejszej niż 3 miliony złotych. Funkcjonariusze Policji i Straży Granicznej zabezpieczyli skradzione przedmioty, a uczestniczącym w tym zdarzeniu osobom prokurator ogłosił zarzuty kradzieży z włamaniem.

Rezydent  usłyszał zarzuty i trafił do aresztu

Na polecenie prokuratora, funkcjonariusze CBŚP zatrzymali kolejną osobę – 53-letniego Arkadiusza K., mieszkańca województwa lubuskiego, z zawodu mechanika samochodowego. Z ustaleń śledztwa wynika, że mężczyzna był jednym z rezydentów grupy, działającym na terytorium Hiszpanii. Został on doprowadzony do Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku, gdzie prokurator ogłosił mu zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz osiem zarzutów udziału w obrocie znacznymi ilościami środków odurzających w postaci haszyszu.

Na wniosek prokuratora, Sąd Rejonowy Gdańsk – Południe w Gdańsku zastosował wobec Arkadiusza K. środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.

Trzynastu podejrzanych

W toku śledztwa zarzuty popełnienia 63 przestępstw przedstawiono łącznie trzynastu podejrzanym, tj. jedenastu obywatelom Polski i dwóm obywatelom Ukrainy, w wieku od 25 do 67 lat, zamieszkałym w województwie pomorskim, warmińsko-mazurskim i lubuskim. Dwóch podejrzanych (obywateli Ukrainy) zostało sprowadzonych do Polski na podstawie europejskiego nakazu aresztowania ze Szwecji, a dwie inne osoby poszukiwane międzynarodowym listem gończym zostały przekazane w ramach ekstradycji z Norwegii. Aktualnie tymczasowe aresztowanie jest stosowane wobec ośmiu podejrzanych. Wobec pozostałych osób stosowane są środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego, dozoru Policji oraz zakazu opuszczania kraju.

Za zarzucane przestępstwo przemytu narkotyków podejrzanym grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności, grzywna, nawiązka w wysokości do 50 tys. zł na cele zapobiegania i zwalczania narkomanii oraz przepadek korzyści majątkowych osiągniętych z popełnionych przestępstw.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2019-03-25
Data udostępnienia informacji: 2019-03-24
Liczba odsłon: 1 853