wtorek, 11 sierpnia 2020

Zatrzymanie ściganego listem gończym w śledztwie dotyczącym oszustw podatkowych w związku z fikcyjnym handlem metalami

Zatrzymanie ściganego listem gończym w śledztwie dotyczącym oszustw podatkowych w związku z fikcyjnym handlem metalami

Wspólne działania organów ścigania doprowadziły do ustalenia miejsca pobytu mężczyzny poszukiwanego listem gończym w sprawie nadzorowanej przez Prokuraturę Regionalną w Katowicach, a dotyczącej działalności zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem podatku VAT w zakresie handlu metalami. Zatrzymania podejrzanego dokonali w ubiegłym tygodniu funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Usłyszał prokuratorskie zarzuty

Zatrzymanego doprowadzono do Prokuratury Regionalnej w Katowicach, gdzie ogłoszono mu zarzuty m.in. kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, prania brudnych pieniędzy, wystawiania nierzetelnych dokumentów oraz popełnienia przestępstw skarbowych, związanych z narażeniem na uszczuplenie podatku VAT.

Tymczasowy areszt

Na wniosek prokuratora, wobec podejrzanego sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Mężczyźnie grozi kara pozbawienia wolności do lat 10.

Ustalenia śledztwa

Z materiału dowodowego zgromadzonego w sprawie wynika, że zatrzymany mężczyzna, w latach 2012-2015 kierował zorganizowaną grupą przestępczą, działającą na terytorium Polski oraz Czech i Słowacji, której członkowie zajmowali się oszustwami podatkowymi, w zakresie podatku VAT, na kwotę około 50 milionów złotych, w związku z obrotem katodami miedziowymi, katodami niklowymi, cynkiem i ołowiem. Przestępstwa te były dokonywane w oparciu o poświadczające nieprawdę, nierzetelne faktury VAT. Fikcyjny obrót towarem odbywał się z wykorzystaniem firm, tzw. „słupów” oraz podmiotów zagranicznych, kontrolowanych przez podejrzanego.

Dotychczas w toku postępowania zarzuty usłyszało 43 osób, przy czym śledztwo ma charakter rozwojowy i niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Wcześniej o sprawie pisaliśmy:

https://pk.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-prokuratury-krajowej/tymczasowe-aresztowania-czlonkow-zorganizowanej-grupy-przestepczej-wyludzajacej-vat-w-zwiazku-z-fikcyjnym-handlem-metalami/

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Krzysztof Niemyjski
Informację udostępnił: Krzysztof Niemyjski
Data wytworzenia informacji: 2020-08-11
Data udostępnienia informacji: 2020-08-11
Liczba odsłon: 916