piątek, 04 grudnia 2020

Zatrzymanie ukrywającego się przez 1,5 roku podejrzanego o kierowanie grupą przestępczą

Zatrzymanie ukrywającego się przez 1,5 roku podejrzanego o kierowanie grupą przestępczą

Działania organów ścigania, a w szczególności policjantów CBŚP z grupy tzw. łowców cieni doprowadziły do zatrzymania 50-letniego Tomasza Sz. Mężczyzna był poszukiwany od 1,5 roku przez Prokuraturę Okręgową w Gdańsku i Olsztynie. Jak ustalono, mężczyzna przebywał poza granicami kraju, a w ostatnim czasie wrócił do Polski i ukrywał się w Szczecinie. Całkowicie zaskoczony mężczyzna wpadł w mieszkaniu wynajmowanym przez znajomą.

Śledztwo Prokuratury Okręgowej w Gdańsku

Postępowanie prowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Gdańsku dotyczy działania zorganizowanej grupy przestępczej, której celem było popełnianie  przestępstw związanych z wypłatami  pieniędzy z rachunków bankowych  zamożnych klientów.

Po doprowadzeniu do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, Tomasz Sz.  usłyszał  między innymi zarzut  kierowania tą zorganizowaną grupą przestępczą w okresie od sierpnia 2016 roku do stycznia 2018 roku.  Po wykonaniu czynności procesowych z udziałem podejrzanego prokurator skierował wniosek do sądu o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania, który został uwzględniony.

Pozyskiwali dane zamożnych klientów

Pierwszym etapem przestępczego procederu było pozyskiwanie danych  zamożnych klientów   banków. Następnie  poszukiwano  tzw. słupów, którzy  podając  się za właścicieli rachunków bankowych i  posługując się podrobionymi dokumentami tożsamości,  dokonywali w bankach zmiany danych dostępowych do tych rachunków, umożliwiając dokonywanie przelewów on-line. Na kolejnym etapie przelewano pieniądze na  rachunki  osób, które  zgodziły  się  założyć konta bankowe na  swoje dane.  Środki z tych kont  były następnie wypłacane  i dzielone pomiędzy członków grupy proporcjonalnie  do roli i udziału.

Ustalono, że działalność  grupy  dotyczyła również  wyłudzania leasingów znacznej wartości, kredytów  oraz świadczeń telekomunikacyjnych. Ustalona wartość mienia będącego przedmiotem przestępstw to ponad  6,7  miliona złotych.

Do chwili obecnej zarzutami w tej sprawie objęto łącznie 20 osób, którym zarzuca się między innymi udział w zorganizowanej grupie przestępczej,  doprowadzenie lub usiłowanie doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem banków, firm leasingowych  oraz operatorów  telekomunikacyjnych, pranie brudnych pieniędzy, jak też podrobienie różnego rodzaju dokumentów.

Śledztwo Prokuratury Okręgowej w Olsztynie

W śledztwie prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Olsztynie został skierowany akt oskarżenia przeciwko 24 osobom, którym zarzucono między innymi udział w zorganizowanej grupie przestępczej, wyłudzenia, pranie brudnych pieniędzy.

Materiały dotyczące Tomasza  Sz. zostały wyłączone z uwagi na jego ukrywanie się poza granicami kraju. Po jego zatrzymaniu usłyszał prokuratorskie zarzuty, w tym udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wyłudzeń oraz posługiwania się podrobionymi dokumentami. Na wniosek prokuratora Tomasz Sz. został tymczasowo aresztowany przez sąd na okres trzech miesięcy.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Krzysztof Niemyjski
Informację udostępnił: Krzysztof Niemyjski
Data wytworzenia informacji: 2020-12-04
Data udostępnienia informacji: 2020-12-03
Liczba odsłon: 871