wtorek, 04 lutego 2020

Zatrzymano kolejną osobę działającą w ramach zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej podatek VAT

Zatrzymano kolejną osobę działającą w ramach zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej podatek VAT

W prowadzonej pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Katowicach sprawie dotyczącej zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej podatek VAT funkcjonariusze katowickiej delegatury CBA zatrzymali kolejną osobę, która działała w ramach tej grupy funkcjonującej na terenie Polski, Czech, Słowacji, Bułgarii, Austrii i Niemiec. Zatrzymanie to kolejny etap realizacji wielowątkowego śledztwa. Do tej pory zarzuty w sprawie usłyszało 28 osób.

Uczestniczył w karuzeli vatowskiej

Postępowanie dotyczy procederu związanego z transakcjami karuzelowymi, tj. fikcyjnymi transakcjami w wewnątrz-wspólnotowym obrocie wyrobami stalowymi, których celem było wyłudzenia zwrotu podatku VAT. W śledztwie ustalono, że członkowie grupy doprowadzili do niekorzystnego rozporządzenia mieniem Skarbu Państwa, poprzez wprowadzenie w błąd pracowników urzędów skarbowych. Osoby występujące w imieniu firm składały nierzetelne deklaracje VAT, co skutkowało nienależnym zwrotem podatku. Ustalone dotychczas straty Skarbu Państwa z tytułu nieodprowadzonego podatku powstałe w wyniku działalności tej grupy wynoszą  co najmniej 29 mln zł.

Zatrzymany  to osoba karana w przeszłości. Jego zadaniem, w ramach działalności grupy, było pozyskiwanie osób, które rejestrowały na siebie firmy występujące w obrocie wyrobami stalowymi w latach 2012-2013.

Zostanie on przewieziony do siedziby Prokuratury Okręgowej w Katowicach, gdzie po przeprowadzeniu z jego udziałem czynności procesowych zostanie podjęta decyzja o zastosowaniu środków zapobiegawczych.

 

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Krzysztof Niemyjski
Informację udostępnił: Krzysztof Niemyjski
Data wytworzenia informacji: 2020-02-04
Data udostępnienia informacji: 2020-02-04
Liczba odsłon: 1 255