piątek, 26 lipca 2019

Zatrzymano przedsiębiorców wyłudzających kredyty

Zatrzymano przedsiębiorców wyłudzających kredyty

Wielkopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu prowadzi postępowanie dotyczące udzielania kredytów na podstawie poświadczających nieprawdę umów.

Na polecenie prokuratora funkcjonariusze Zarządu w Poznaniu Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali (22 lipca 2019 r.) Leszka T. i Andrzeja G., prezesów dwóch spółek z o.o., którzy podpisali umowy kredytowe z jednym z mazowieckich banków, doprowadzając instytucję do niekorzystnego rozporządzania mieniem znacznej wartości.

Fałszowali dokumenty kredytowe

Sprawcy (tzw. „słupy”), w celu uzyskania wsparcia finansowego, przedłożyli nierzetelne dokumenty w postaci bilansów, rachunków zysków i strat oraz fikcyjnych umów. Wyżej wymienieni występowali jako prezesi spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, w których faktyczne decyzje podejmowane były przez rzeczywistego beneficjenta kredytów – Dariusza M.

Zarzuty

Podejrzanym ogłoszono zarzuty doprowadzenia banku do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwotach 24 mln zł oraz 20 mln zł poprzez prowadzenie w błąd pracowników banku co do zamiaru i możliwości wykonania zobowiązania.Przestępstwa te kwalifikowane są z art. 286 par. 1, 294 par. 1 i 297 par. 1 kk. Za popełnione czyny grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2019-07-26
Data udostępnienia informacji: 2019-07-26
Liczba odsłon: 698