środa, 16 września 2020

Zatrzymany w związku z wystawianiem fikcyjnych faktur VAT

Zatrzymany w związku z wystawianiem fikcyjnych faktur VAT

Początkiem bieżącego tygodnia, na polecenie Prokuratury Regionalnej w Poznaniu, funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego dokonali zatrzymania w związku ze śledztwem dotyczącym wystawiania poświadczających nieprawdę faktur VAT, które wykorzystane zostały do narażenia Skarbu Państwa na uszczuplenia w podatku VAT.

Zarzuty zbrodni vatowskiej

Zatrzymany po doprowadzeniu do Prokuratury Regionalnej w Poznaniu usłyszał zarzuty wystawienia w okresie od stycznia 2018 roku do kwietnia 2019 roku 652 nierzetelnych faktur VAT na rzecz kilkudziesięciu podmiotów gospodarczych, dokumentujących sprzedaż, między innymi usług transportowych i serwisowych, a także sprzedaż towarów, w tym sprzętu elektronicznego.

Poświadczające nieprawdę faktury VAT opiewały na łączną kwotę ponad 12 milionów złotych i posłużyły do narażenia Skarbu Państwa na uszczuplenia podatkowe w kwocie ponad 2 milionów złotych. Jak wynika z ustaleń śledztwa, podejrzany nie dysponował dowodami zakupu towarów, które rzekomo później miał sprzedawać.

Wniosek o 3 – miesięczny areszt

Po wykonaniu czynności procesowych z udziałem podejrzanego prokurator podjął decyzję o skierowaniu do Sądu Rejonowego Poznań Stare – Miasto w Poznaniu wniosku o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Za zarzucone przestępstwo podejrzanemu grozi kara nawet 25 lat pozbawienia wolności.

Sprawa ma charakter rozwojowy.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2020-09-16
Data udostępnienia informacji: 2020-09-16
Liczba odsłon: 679