czwartek, 29 października 2020

Zlikwidowana fabryka papierosów

Zlikwidowana fabryka papierosów

Wspólne działania Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim oraz policjantów CBŚP doprowadziły do zlikwidowania fabryki papierosów i zatrzymania kolejnych 8 osób w śledztwie dotyczącym działalności zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się nielegalnym procederem produkcji i obrotu wyrobami tytoniowymi.

Usłyszeli prokuratorskie zarzuty

4 obywatele Ukrainy zostali zatrzymani w trakcie produkcji papierosów. Ponadto na  terenie województwa podlaskiego i łódzkiego policjanci zatrzymali kolejne 4 osoby, tj. 3 Polaków i Białorusina. W Prokuraturze Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim  podejrzanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a także zarzuty karno-skarbowe.

1,5 tyś. sztuk papierosów na minutę

Podczas realizowanych czynności zabezpieczono maszynę służącą do produkcji papierosów. Eksperci wstępnie oszacowali wydajność maszyny na co najmniej 1,5 tysięcy sztuk  papierosów na minutę, a to pozwala wyprodukować dziennie 720 tys., w skali miesiąca to blisko 15 mln sztuk papierosów. Zabezpieczono także 100 tysięcy gotowych papierosów, komponenty służące do ich produkcji, m.in. ponad 1,5 tony krajanki tytoniowej, hurtowe ilości bibuły papierosowej, korkowej okleiny filtra z podrobionym znakiem towarowym jednego ze znanych koncernów tytoniowych, gilzy oraz kleje.

Ustalenia śledztwa

Jak wynika ze zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego fabryka ukryta na terenie dawnych zakładów przemysłowych w województwie dolnośląskim mogła działać od lipca 2020 roku. Była prowadzona przez członków zorganizowanej grupy przestępczej działającej na terenie niemal całego kraju. Członkowie tej grupy zajmowali się na ogromną skalę produkcją i obrotem wyrobami tytoniowymi. Wstępnie oszacowana wartość strat Skarbu Państwa z tytułu ich nielegalnej działalności wyniosła łącznie nie mniej niż 50 milionów złotych.

Kolejny etap śledztwa

Działania te są kolejnym etapem śledztwa, w którym zarzuty usłyszały już 34 osoby. W toku dotychczasowych czynności zabezpieczono mienie podejrzanych w łącznej wysokości 2,1 miliona złotych. Ponadto w wyniku przeprowadzonych czynności zabezpieczono łącznie 1,2 miliona sztuk papierosów, 7 ton tytoniu oraz zlikwidowano krajalnię tytoniu.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2020-10-29
Data udostępnienia informacji: 2020-10-28
Liczba odsłon: 369