środa, 30 września 2020

Zlikwidowana nielegalna fabryka papierosów

Zlikwidowana nielegalna fabryka papierosów

W ubiegłym tygodniu, na polecenie Prokuratury Okręgowej w Poznaniu funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji w Poznaniu i w Rzeszowie oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie zatrzymali 21 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej trudniącej się nielegalną produkcją papierosów. Zatrzymań dokonano w czterech miejscowościach położonych w okolicy Koła, Częstochowy i Wrześni. Wśród zatrzymanych znajdowały się osoby narodowości polskiej, wietnamskiej i chińskiej.

Usłyszeli prokuratorskie zarzuty

Zdecydowana większość zatrzymanych usłyszała zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw skarbowych, zaś dwie zarzut kierowania tą grupą (art. 258 § 1 i 3 kodeksu karnego).

Podejrzanym przedstawiono również zarzuty popełnienia przestępstw skarbowych określonych min. w art. 54 § 1 i 3, 65 § 1 i 3 i 69 kodeksu karnego skarbowego oraz z art. 12a w zw. z art. 14 ustawy o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzania wyrobów tytoniowych.

Za zarzucane im przestępstwa grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Środki zapobiegawcze

Wobec 18 podejrzanych sąd, na wniosek prokuratora, zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. W stosunku do pozostałych osób prokurator podjął decyzję o zastosowaniu środków wolnościowych w postaci dozorów Policji i poręczeń majątkowych.

Ponadto dokonano zabezpieczenia mienia podejrzanych poprzez ustanowienie hipoteki przymusowej na nieruchomości o wartości 600 tysięcy złotych.

Papierosy i tytoń o wartości 7 milionów złotych

Realizacja była wynikiem wielomiesięcznego śledztwa prowadzonego przez Wydział II do Spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. W jej trakcie zabezpieczono blisko 2 miliony papierosów i 7 ton tytoniu. Ich wartość rynkowa to blisko 7 milionów złotych.

Ze wstępnych szacunków wynika, że działalność grupy doprowadziła do uszczuplenia należności Skarbu Państwa na ponad 6 milionów złotych.

Profesjonalna fabryka na Śląsku

W toku realizowanych czynności  ujawniono w pełni profesjonalną fabrykę papierosów działającą na terenie województwa śląskiego. W ogromnej hali znajdowały się maszyny produkujące papierosy oraz automatyczna linia do pakowania gotowych wyrobów tytoniowych. Wydajność tych urządzeń sięgała około 2 tysięcy papierosów na minutę. Na miejscu zabezpieczono także około 750 tysięcy sztuk papierosów, ponad 3 tony krajanki tytoniowej, a także szereg komponentów służących do ich produkcji, to jest filtrów, bibuł i owijek z których można by wyprodukować ponad 30 milionów papierosów.

Magazyn, pakowalnia i przechowalnia

Jednocześnie na terenie województwa wielkopolskiego ujawniono magazyn, w którym znajdowało się ponad 4 tony tytoniu w różnej fazie przetwarzania. W kolejnych dwóch miejscach odnaleziono maszyny służące do pakowania hurtowych ilości dostarczanych luzem papierosów, gdzie ujawniono i przejęto blisko milion sztuk papierosów. Kolejny magazyn służył do przechowywania opakowań.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2020-09-30
Data udostępnienia informacji: 2020-09-29
Liczba odsłon: 1 886