poniedziałek, 16 listopada 2020

Zlikwidowane kolejne laboratorium amfetaminy

Zlikwidowane kolejne laboratorium amfetaminy

W śledztwie prowadzonym przez Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji (25 października 2020 r.) zlikwidowali kolejne laboratorium, w którym była wytwarzana amfetamina. W toku działań, na gorącym uczynku, zatrzymano 2 chemików, zabezpieczono kompletne 3 linie produkcyjne służące do wytwarzania amfetaminy, narkotyki oraz prekursory do ich wytwarzania. Zatrzymani usłyszeli zarzuty i na wniosek prokuratora trafili do aresztu.

Laboratorium ukryte w sadzie owocowym

Funkcjonariusze CBŚP ustalili, że na terenie powiatu grójeckiego, w odludnym miejscu, pośród drzew owocowych, produkowane są narkotyki syntetyczne. Brak innych zabudowań oraz osób postronnych w okolicy miał zapewnić pełną konspirację nielegalnych działań. Podczas akcji wsparcia CBŚP udzielili funkcjonariusze Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji z Warszawy, którzy zatrzymali dwie osoby, tj. 44-letniego Krzysztofa J. ps. Złomek oraz 49-letniego Adama K. Obaj mężczyźni są podejrzani o produkcję substancji psychotropowych. Krzysztof J. w 2016 roku był już zatrzymywany w trakcie likwidacji tzw. „mobilnego” laboratorium amfetaminy zorganizowanego w naczepach samochodów ciężarowych. Ten sam chemik był podejrzany o wytwarzanie substancji w zlikwidowanym w 2012 roku w Czarnym Lesie, największym laboratorium narkotykowym w Polsce. Podczas przeszukania domu i budynku gospodarczego policjanci odkryli laboratorium, w którym trwał proces wytwarzania narkotyków syntetycznych.

3 linie produkcyjne i narkotyki o wartości 15 mln złotych

Do produkcji amfetaminy wykorzystywano 3 linie produkcyjne. Zabezpieczono reaktor z zawartością około 400 litrów gotowego narkotyku 4CMC, 35 litrów amfetaminy, 4 kilogramy siarczanu amfetaminy i kilogram marihuany. Oprócz tego na posesji znajdowało się kilkaset litrów prekursorów i odczynników chemicznych niezbędnych do wytwarzania narkotyków. Czarnorynkowa wartość zabezpieczonych substancji wynosi około 15 milionów złotych. Ponadto zabezpieczono ponad 1,5 tys. litrów cieczy stanowiącej odpady poprodukcyjne 4CMC i amfetaminy.

Zabezpieczony sprzęt oraz urządzenia świadczą, że laboratorium mogło tam działać od kilku miesięcy produkując duże ilości nielegalnych substancji. O wielkości wytwórni może świadczyć fakt, iż jej oględziny prowadzone były przez ponad 24 godziny przez kilkunastu funkcjonariuszy, w tym przez biegłych z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji. Stężenie szkodliwych dla zdrowia oparów substancji, w pomieszczeniach było tak duże, że do ich wentylacji konieczne było zaangażowanie jednostki Państwowej Straży Pożarnej w Grójcu.

Usłyszeli zarzuty

Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty wytwarzania i posiadania znacznych ilości substancji psychotropowych kwalifikowane z art. 53 ust. 2 oraz art. 62 ust. 2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności.

Trafili do aresztu

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował wobec podejrzanych wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd podzielił argumentację prokuratora i zastosował wobec podejrzanych tymczasowe aresztowanie.

Sprawa ma charakter rozwojowy, prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Krzysztof Niemyjski
Informację udostępnił: Krzysztof Niemyjski
Data wytworzenia informacji: 2020-11-16
Data udostępnienia informacji: 2020-11-16
Liczba odsłon: 1 146