środa, 15 lipca 2020

Zlikwidowano fabrykę papierosów oraz magazyn z komponentami do ich produkcji

Zlikwidowano fabrykę papierosów oraz magazyn z komponentami do ich produkcji

Wspólne działania Prokuratury oraz funkcjonariuszy CBŚP, KAS i słowackiej Służby Celnej doprowadziły do zlikwidowania fabryki papierosów, krajalni tytoniu oraz składu komponentów, jak też magazynu nielegalnych wyrobów tytoniowych. W wyniku przeprowadzonych czynności zatrzymano 3 osoby w wieku od 38 do 57 lat. Ponadto zabezpieczono m.in. około 800 tysięcy papierosów, ponad 4,5 tony tytoniu i krajanki tytoniowej oraz zlikwidowano nielegalny arsenał, w którym odkryto blisko 100 sztuk pocisków artyleryjskich, granaty, jak również marihuanę.

Usłyszeli prokuratorskie zarzuty

W Prokuraturze Rejonowej w Żaganiu zatrzymani usłyszeli zarzuty m.in. dotyczące uchylania się od opodatkowania i nieujawnienia przedmiotów podlegających opodatkowaniu, nielegalnej produkcji wyrobów akcyzowych oraz oznaczenia towaru zastrzeżonym znakiem towarowym, którego nie mieli prawa używać, jak też posiadania amunicji.

Środki zapobiegawcze

Po wykonaniu czynności procesowych z udziałem podejrzanych prokurator podjął decyzję o skierowaniu do sądu wniosku o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd uwzględniając wniosek prokuratora zastosował tymczasowy areszt wobec wszystkich zatrzymanych.

Ustalenia śledztwa

Jak wynika z poczynionych ustaleń nielegalny proceder mógł trwać od początku 2020 roku, a papierosy mogły być rozprowadzane z naniesionymi znakami znanych zagranicznych marek na terenie Unii Europejskiej.

Według wstępnych szacunków służb, uszczuplenia Skarbu Państwa z tytułu nieopłacenia należnego podatku mogły wynieść ponad 4 miliony złotych.

Dokonane ustalenia wskazywały na to, że nielegalna działalność prowadzona jest na terenie województwa lubuskiego i dolnośląskiego.

W wyniku działań podjętych zlikwidowano fabrykę papierosów, magazyn tytoniu, linię do cięcia krajanki tytoniowej oraz magazyn komponentów służących do produkcji wyrobów tytoniowych i magazyn z komponentami służącymi do produkcji papierosów.

W fabryce papierosów funkcjonariusze zastali 2 osoby, które zostały zatrzymane w trakcie produkcji. Podczas przeszukania ujawniono i zabezpieczono gotowe papierosy oznaczone zastrzeżonym znakiem towarowym oraz krajankę tytoniową.  Zabezpieczono także maszynę służącą do produkcji papierosów, która według wstępnych szacunków mogła wyprodukować 25 tysięcy sztuk na dobę. Jednocześnie służby wkroczyły do kolejnej nieruchomości, gdzie ukryty był magazyn z komponentami do produkcji papierosów, w którym znajdowało się około 8,5 miliona filtrów papierosowych.

Zatrzymany został również właściciel jednej z posesji, ponieważ podczas przeszukania funkcjonariusze znaleźli blisko 100 sztuk pocisków artyleryjskich, granaty oraz marihuanę. Nielegalny skład amunicji został zneutralizowany przez funkcjonariuszy Samodzielnego Pododdziału Kontrterorystycznego Policji KWP w Gorzowie Wielkopolskim oraz Saperów z Jednostki Wojskowej w Głogowie.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2020-07-15
Data udostępnienia informacji: 2020-07-15
Liczba odsłon: 828