piątek, 21 sierpnia 2020

Zlikwidowano magazyny broni i laboratorium metamfetaminy

Zlikwidowano magazyny broni i laboratorium metamfetaminy

W ostatnim czasie w dwóch postępowaniach nadzorowanych przez Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zlikwidowali laboratorium metamfetaminy i magazyn nielegalnej broni.

Nielegalna broń w skrytkach

W pierwszym postępowaniu prowadzonym przez Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji przeprowadzili działania na terenie powiatu zgorzeleckiego. Czynności te wynikały z poczynionych ustaleń, że tymczasowo aresztowany do tej sprawy mężczyzna ukrył broń palną w przygotowanych do tego celu skrytkach. W trakcie przeszukania nieruchomości odkryto skrytki, w
których ujawniono nielegalną broń. Zabezpieczono 45 sztuk broni palnej, w tym broń krótką, długą oraz 3 pistolety maszynowe, jak również około kilogram prochu, granat ćwiczebny oraz materiały pirotechniczne. Ponadto zabezpieczono dużą ilość różnych istotnych elementów broni m.in. lufy, zamki, kolby lub rygle oraz prawie 2,5 tysiąca sztuk amunicji różnego kalibru, jak również elementy
umundurowania i wyposażenia policyjnego. Działania CBŚP zostały wsparte przez policjantów z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji we Wrocławiu. Zabezpieczona broń zostanie zbadana przez biegłych. Prokuratorzy będą ustalać czy mogła być ona wykorzystana do popełnienia innych przestępstw. Tymczasowo aresztowany w tej sprawie podejrzany usłyszy dodatkowe zarzuty związane z ujawnionym arsenałem, które zagrożone są karą do 8 lat pozbawienia wolności.

Zlikwidowane laboratorium metamfetaminy

W kolejnym postępowaniu prowadzonym, przez Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu funkcjonariusze CBŚP na terenie powiatu zgorzeleckiego zlikwidowali laboratorium metamfetaminy i kompletną linię produkcyjną. W wolnostojącym garażu ujawniono linię technologiczną wraz z niezbędnymi odczynnikami chemicznymi służącymi do syntezy metamfetaminy z leków zawierających pseudoefedrynę. W wyniku przeszukania pomieszczenia  zabezpieczono beczki zawierające 130 litrów roztworu pseudoefedryny, a także inne pojemniki o łącznej objętości około 50 litrów, zawierające najprawdopodobniej substancje służące do produkcji narkotyków syntetycznych.
Prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tych sprawach

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Krzysztof Niemyjski
Informację udostępnił: Krzysztof Niemyjski
Data wytworzenia informacji: 2020-08-21
Data udostępnienia informacji: 2020-08-21
Liczba odsłon: 1 024