wtorek, 23 października 2018

105 zarzutów przyjęcia korzyści majątkowych oraz poświadczenia nieprawdy dla lekarza podejrzanego o wystawianie fikcyjnych zwolnień lekarskich

105 zarzutów przyjęcia korzyści majątkowych oraz poświadczenia nieprawdy dla lekarza podejrzanego o wystawianie fikcyjnych zwolnień lekarskich

W toku prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie wspólnie z Komendą Stołeczną Policji Wydziałem do Walki z Korupcją śledztwa w sprawie przyjmowania korzyści majątkowych w związku z wystawianiem fikcyjnych zaświadczeń oraz orzeczeń lekarskich, 17 października 2018 roku na polecenie prokuratora zatrzymano lekarza Rafała M.

Prokurator przedstawił Rafałowi M. 105 zarzutów popełniania przestępstw. Polegały one na przyjmowaniu korzyści majątkowych w związku z wystawianiem zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby osobom, które faktycznie chore nie były i w niektórych przypadkach bez przeprowadzenia odpowiedniego badania. Podejrzany jest on ponadto o wydawanie orzeczeń o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia pracy na danych stanowiskach czy kierowania określonymi pojazdami, także bez przeprowadzania takich badań, a czasem nawet bez kontaktu z osobami, którym dane orzeczenia były wystawiane. W niektórych przypadkach wystawiane zaświadczenia były antydatowane.

W zamian za wystawienie zwolnienia lekarskiego lub orzeczenia stwierdzającego brak przeciwwskazań do wykonywania danego zawodu, podejrzany przyjmował korzyści majątkowe w kwotach od 50 złotych do 200 złotych.

Podejrzany nie przyznał się do zarzucanych mu czynów i skorzystała z prawa do odmowy złożenia wyjaśnień.

Kara łączna jaka grozi podejrzanemu to 15 lat pozbawienia wolności.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2018-10-23
Data udostępnienia informacji: 2018-10-23
Liczba odsłon: 660