wtorek, 30 października 2018

11 osób z zarzutami, w tym 9 za udział w zorganizowanej grupie przestępczej

11 osób z zarzutami, w tym 9 za udział w zorganizowanej grupie przestępczej

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku nadzoruje śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się popełnianiem przestępstw skarbowych związanych z procederem nabywania, przechowywania, przewożenia i sprzedaży suszu tytoniowego, nieoznaczonego znakami akcyzy.

Na polecenie prokuratora 27 października 2018 roku funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdański zatrzymali 11 osób w wieku od 30 do 60 lat, w tym 6 mężczyzn oraz 5 kobiet. Dziewięciu z zatrzymanych to członkowie zorganizowanej grupy przestępczej.

Usłyszeli prokuratorskie zarzuty

Jednej z zatrzymanych kobiet prokurator przedstawił zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą.

Ośmiu osobom prokurator zarzucił udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Są to osoby, które dokonywały zakupu suszu  tytoniowego, w celu odsprzedaży  klientom indywidualnym, osoby przechowujące tytoń oraz osoby, które sprzedawały go klientom indywidualny. Tytoń oferowany był w ulotkach pozostawianych w różnych miejscach. Ulotki zawierały dane kontaktowe.

Dwie kolejne osoby, które usłyszały zarzuty to hurtownicy, którzy regularnie  dostarczali grupie tytoń.

Wszystkim  podejrzanym  zarzucono popełnianie przestępstw  skarbowych.

Zastosowane środki zapobiegawcze

Wobec sześciu podejrzanych sąd, na wniosek prokuratora, zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Natomiast wobec jednego z hurtowników sąd zastosował wolnościowy środek zapobiegawczy w postaci dozoru Policji.

W stosunku do pozostałych podejrzanych prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji połączonego z zakazem opuszczania kraju. Wobec jednej z tych osób dodatkowo zastosowano poręczenie majątkowe w kwocie 5 000 złotych.

Zabezpieczono ponad 400 kilogramów krajanki tytoniu

W toku podjętych czynności przeszukano 16 wytypowanych pomieszczeń na terenie województwa pomorskiego. Istniało  bowiem  podejrzenie, że  mogą tam być przechowywane wyroby tytoniowe nieoznaczone polskimi znakami akcyzy. W toku czynności ujawniono i zabezpieczono ponad 400 kilogramów krajanki tytoniu.

Jak ustalono, członkowie grupy uczestniczyli w procederze dotyczącym nabywania, przechowywania, przewożenia, a następnie sprzedaży suszu  tytoniowego,  nieoznaczonego polskimi znakami akcyzy.

Uszczuplenie podatku akcyzowego o wartości ponad 800 tysięcy złotych

Grupa działała w okresie od lutego do października 2018 roku na terenie  województwa pomorskiego. Tytoń pochodził z nielegalnego źródła. W tym  okresie  wprowadzono  do  obrotu nie mniej niż tonę tytoniu  nieoznakowanego  podatkowym znakiemakcyzy. Wartość uszczuplenia podatku akcyzowego  wynosi nie mniej niż 804 tysiące złotych.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2018-10-30
Data udostępnienia informacji: 2018-10-30
Liczba odsłon: 654