poniedziałek, 03 czerwca 2019

5 osób z zarzutami wyłudzenia nienależnych refundacji z NFZ

5 osób z zarzutami wyłudzenia nienależnych refundacji z NFZ

Prokuratura Rejonowa w Gdyni nadzoruje śledztwo w sprawie wyłudzenia nienależnej refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia za leki zawierające substancje odurzające i psychotropowe.

Co zarzuca się podejrzanym

Końcem ubiegłego tygodnia na polecenie prokuratora zostało zatrzymanych 5 osób zaangażowanych w przestępczy proceder, w tym lekarz i pielęgniarka.

Prokurator przedstawił im zarzut dokonania wspólnie i w porozumieniu oszustwa na szkodę Pomorskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Łączna kwota wyłudzonych świadczeń przekracza 568 000 złotych, co stanowi mienie znacznej wartości. Podejrzanym grozi  kara  pozbawienia wolności  do  10  lat.

Środki zapobiegawcze

Prokurator zastosował wobec wszystkich podejrzanych wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoruPolicji połączonego z zakazem kontaktowania się między sobą oraz ustalonymi świadkami. Wobec lekarza dodatkowo zastosował poręczenie majątkowe w kwocie 50 000 złotych.

Ustalenia śledztwa

Zgromadzony w sprawie materiał dowodowy wskazuje na to, że sprawcy działali w okresie od stycznia 2013 roku do kwietnia 2019 roku. W proceder zaangażowanych było łącznie 5 osób, w tym lekarz Mirosław C., pielęgniarka zatrudniona w tym samym szpitalu co lekarz oraz była pacjentka lekarza wraz z członkami rodziny.

Recepty wystawiane były na bardzo duże ilości leków zawierających substancje odurzające i psychotropowe, między innymi na osoby, którym nie zostało udzielone świadczenie zdrowotne,  czy też osoby  nieżyjące. Lekarz bądź wystawiał takie recepty, bądź  udostępniał  opieczętowane  recepty innym osobom biorącym udział w procederze, które następnie je wypisywały.

Recepty realizowane były w aptekach na terenie Gdyni.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2019-06-03
Data udostępnienia informacji: 2019-06-03
Liczba odsłon: 1 174