piątek, 23 marca 2018

7 zatrzymanych w związku z podejrzeniem wyłudzenia dotacji unijnych

7 zatrzymanych w związku z podejrzeniem wyłudzenia dotacji unijnych

W dniu 21 marca 2018 roku na polecenie prokuratora zatrzymano 7 osób, którym ogłoszono zarzuty oszustwa i wyłudzenia dotacji na podstawie nierzetelnych dokumentów i przesłuchano ich w charakterze podejrzanych.

Postępowanie w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie we współpracy z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym – Delegatura w Rzeszowie. Dotyczy ono bezprawnego pozyskiwania dotacji unijnych pozostających w dyspozycji  Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Prawie 9 milionów złotych szkody

Przedmiotem postępowania jest działalność podkarpackiego przedsiębiorcy w okresie  od 2004 do 2016 roku, współdziałającego z innymi osobami, w zakresie wyłudzeń środków unijnych tytułem między innymi  dopłat  dla terenów rolnych, na których produkcja rolna jest utrudniona. Proceder polegał na zawieraniu fikcyjnych umów dzierżawy nieruchomości rolnych na podstawione osoby. W ten sposób wprowadzano w błąd przedstawicieli Powiatowych Biur Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa co do rzeczywistego beneficjenta oraz uprawnień do wsparcia finansowego. Tym działaniem sprawcy doprowadzili powyższe instytucje do niekorzystnego rozporządzenia mieniem wielkiej wartości na łączną kwotę prawie 9 milionów złotych. Podana kwota szkody wynika z aktualnie ogłoszonych podejrzanym zarzutów. Jednak  zebrany na obecnym etapie śledztwa materiał dowodowy wskazuje, że nie jest ona ostateczna i że ulegnie ona zwiększeniu.

Zatrzymane osoby to właściciele nieruchomości, na które wyłudzane były dotacje –  małżeństwo Michał O. i Anna O., dzierżawcy nieruchomości Jan B., Henryk B. oraz Katarzyna R.-K. oraz właściciele biura mieszczącego się w Łańcucie, prowadzącego obsługę przedsiębiorców – Ireneusz P. oraz Katarzyna P.

Podejrzani  w toku przeprowadzonych czynności procesowych przyznali się do winy i złożyli obszerne wyjaśnienia.

Poręczenia w wysokości 500 tysięcy złotych

Wobec właścicieli  nieruchomości, na które były wyłudzane dotacje, zastosowano środek zapobiegawczy w postaci  poręczenia majątkowego w kwocie po 500 tysięcy złotych oraz zakaz opuszczania kraju, wobec dzierżawców nieruchomości zastosowano zakaz opuszczania kraju oraz dozór policji, zaś wobec właścicieli  biura, którym przedstawiono zarzut popełnienia przestępstwa pomocnictwa do oszustwa i wyłudzenia dotacji zastosowano poręczenie majątkowe w kwocie po 50 tysięcy złotych oraz zakaz opuszczenia kraju.

Zabezpieczenia na ponad 9 milionów złotych

Jednocześnie na poczet naprawienia wyrządzonej przestępstwem szkody prokurator dokonał zabezpieczenia mienia podejrzanych Michała O. oraz Anny O. w wysokości ponad  9 milionów złotych.

Za zarzucane przestępstwa sprawcom grozi kara pozbawienia wolności do lat 10.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2018-03-23
Data udostępnienia informacji: 2018-03-23
Liczba odsłon: 1 727