środa, 09 stycznia 2019

Akt oskarżenia dotyczący zorganizowanej grupy przestępczej popełniającej przestępstwa związane z obrotem wyrobami stalowymi, wprowadzanymi na teren Polski bez uiszczenia należnego podatku VAT

Akt oskarżenia dotyczący zorganizowanej grupy przestępczej popełniającej przestępstwa związane z obrotem wyrobami stalowymi, wprowadzanymi na teren Polski bez uiszczenia należnego podatku VAT

Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy skierowała do Sądu Okręgowego w Bydgoszczy akt oskarżenia przeciwko ośmiu członkom zorganizowanej grupy przestępczej, której celem było osiąganie korzyści majątkowych z przestępstw związanych z obrotem wyrobami stalowymi w postaci prętów zbrojeniowych i blachy, wprowadzonych na teren Polski na zasadach wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru, bez uiszczenia należnego podatku VAT.

Proceder o charakterze tzw. obrotu karuzelowego

Jak ujawniono w toku śledztwa, grupą kierowała 50-letnia Beata K. W okresie od stycznia 2011 roku do lutego 2013 roku, koordynowała ona działania różnych przedsiębiorstw i organizowała obrót wyrobami stalowymi pomiędzy różnymi podmiotami. Przedstawiciele tych podmiotów wystawiali nierzetelne faktury VAT, dokumentując zawarte transakcje wbrew ogólnie przyjętym zasadom ekonomii. Członkowie grupy wystawiali nieprawdziwe faktury dotyczące zakupu i sprzedaży wyrobów stalowych, a cały proceder miał charakter tzw. obrotu karuzelowego. W efekcie tych działań sprawcy doprowadzili do uszczupleń w zakresie podatku VAT w łącznej kwocie niespełna miliona złotych.

Co zarzucono oskarżonym

Oskarżonym przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstw stypizowanych w art. 258 § 1 i 258 § 3 kodeksu karnego, a także przestępstw karnoskarbowych. Pięcioro z oskarżonych odpowie także za tzw. pranie brudnych pieniędzy, albowiem jak ujawniono w toku postępowania podejmowali oni działania mające na celu udaremnienie lub znaczne utrudnienie stwierdzenia przestępczego pochodzenia korzyści osiąganych z uchylania się od opodatkowania i oszustw podatkowych.

Poprzez liczne transakcje bankowe, uczestnicząc m.in. w posługiwaniu się wystawionymi uprzednio, potwierdzającymi nieprawdę fakturami VAT, pośredniczyli w obrocie uzyskanymi w wyniku przestępczego procederu środkami finansowymi pomiędzy różnymi podmiotami gospodarczymi, stwarzając pozory legalności ich pochodzenia.

Oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności do lat 10.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2019-01-09
Data udostępnienia informacji: 2019-01-09
Liczba odsłon: 683