poniedziałek, 10 grudnia 2018

Akt oskarżenia o rozbój na obywatelu Szwecji

Akt oskarżenia o rozbój na obywatelu Szwecji

Prokuratura Rejonowa Gdańsk - Śródmieście w Gdańsku skierowała do Sądu Rejonowego Gdańsk – Południe w Gdańsku akt oskarżenia przeciwko trzem mężczyznom w wieku od 21 do 24 lat oskarżonym m.in. o rozbój na obywatelu Szwecji.

Ustalenia śledztwa

Do zdarzenia doszło 21 maja 2018 roku w godzinach nocnych. Dwóch obywateli Szwecji spacerujących po gdańskiej starówce zostało zaczepionych przez trzech nieznanych im mężczyzn. Jeden z napastników uderzył jednego z pokrzywdzonych, a pozostali przyłączyli się do zadawania mu ciosów. Pokrzywdzony otrzymał cios przedmiotem przypominającym pałkę. Został przewrócony na ziemię. Był kopany po całym ciele. Napastnicy zabrali mu telefon komórkowy o wartości 350 złotych.

Drugi z pokrzywdzonych uciekł. Gdy zorientował się, że nie jest ścigany powrócił, aby sprawdzić co się dzieje z jego znajomym. Został wówczas zaatakowany przez jednego z napastników. Otrzymał uderzenie w głowę oraz nogę przedmiotem przypominającym pałkę.

W wyniku tego zdarzenia pierwszy z pokrzywdzonych doznał obrażeń, które naruszyły czynności narządów jego ciała na czas przekraczający 7 dni. Drugi z  pokrzywdzonych doznał lekkich obrażeń ciała.

Kolejne pobicie

Kilka dni po pierwszym zdarzeniu, w godzinach nocnych, doszło do kolejnego pobicia. W tym przypadku, pokrzywdzony stanął w obronie znajomego,  zaczepionego przez dwóch agresywnych mężczyzn. Swoją agresję napastnicy przenieśli na pokrzywdzonego, którego zaczęli kopać. Pokrzywdzony doznał obrażeń, które naruszyły czynności  narządów jego ciała na  czas przekraczający 7 dni.

Ustalono, że napastnikami byli ci sami mężczyźni, którzy brali udział w  rozboju na  obywatelu Szwecji. Wszyscy zostali zatrzymani.

Usłyszeli prokuratorskie zarzuty

Trzem zatrzymanym prokurator ogłosił zarzuty dokonania wspólnie i w porozumieniu rozboju na  obywatelu Szwecji. Jednemu z nich zarzucono  również spowodowanie obrażeń ciała u drugiego z mężczyzn.

Ponadto dwóm sprawcom zarzucono także udział wspólnie i w porozumieniu w pobiciu kolejnego pokrzywdzonego.

Na wniosek prokuratora, w toku postępowania przygotowawczego, wobec sprawców sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. 

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2018-12-10
Data udostępnienia informacji: 2018-12-09
Liczba odsłon: 1 382