poniedziałek, 07 stycznia 2019

Akt oskarżenia przeciwko 10 osobom oskarżonym o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się popełnianiem przestępstw i przestępstw skarbowych

Akt oskarżenia przeciwko 10 osobom oskarżonym o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się popełnianiem przestępstw i przestępstw skarbowych

Prokuratura Regionalna we Wrocławiu skierowała do Sądu Okręgowego w Legnicy akt oskarżenia przeciwko 10 osobom oskarżonym o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się popełnianiem przestępstw i przestępstw skarbowych polegających na wyłudzaniu zwrotu podatku VAT.

Fikcyjny obrót miedzią i mosiądzem

W toku śledztwa ustalono, że osoby reprezentujące szereg ustalonych podmiotów gospodarczych, uczestniczyły w fikcyjnym obrocie miedzią i mosiądzem w postaci katod i sztabek. Transakcje były dokumentowane niezgodnymi z rzeczywistością fakturami i zmierzały do uzyskania nienależnego zwrotu podatku VAT z tytułu zbycia towaru.

Rzekome wprowadzanie towaru do obrotu

Rola najniżej położonych w ogniwie podmiotów polegała na wprowadzeniu rzekomego towaru do obrotu poprzez fikcyjne faktury mające pochodzić od firm, które faktycznie działają na rynku obrotu złomem, w tym metali kolorowych, jak też od podmiotów gospodarczych, które powstały jedynie dla realizacji procederu objętego postępowaniem. Podmioty te realizowały również wypłaty gotówkowe, a ich rachunki bankowe pełnić miały rolę kont docelowych.

Ponad 22 miliony złotych uszczuplenia podatku 

Celem działań podejmowanych przez członków grupy przestępczej, zajmującej się opisanym procederem, było wprowadzenie do obrotu na podstawie fikcyjnej dokumentacji sztabek-gąsek wskazanych metali, ukierunkowane na wyłudzenie zwrotu nienależnego podatku VAT i brak jego wpłaty. W ten sposób oskarżeni doprowadzili do uszczuplenia podatku VAT o wartości 22.166.975,63 złotych.

Oskarżonym grozi kara do 10 lat  pozbawienia wolności.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa 

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2019-01-07
Data udostępnienia informacji: 2019-01-07
Liczba odsłon: 729