poniedziałek, 11 marca 2019

Akt oskarżenia przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej dokonującej oszustw związanych z wypożyczaniem samochodów

Akt oskarżenia przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej dokonującej oszustw związanych z wypożyczaniem samochodów

Prokuratura Regionalna we Wrocławiu skierowała do Sądu Okręgowego we Wrocławiu akt oskarżenia obejmujący 12 oskarżonych, zaangażowanych w proceder oszustw związanych z wypożyczaniem samochodów.

Akt oskarżenia dotyczy działającej w okresie od marca 2017 roku do grudnia 2018 roku, na terenie województwa dolnośląskiego, zorganizowanej grupy przestępczej, kierowanej przez oskarżonych Pawła P. i Kamila P.

Ustalenia śledztwa

Jak ustalono w toku śledztwa na terenie województwa dolnośląskiego działa zorganizowana grupa przestępcza, mającą na celu dokonywanie oszustw na terenie Warszawy, Wrocławia oraz innych miejscowości na terenie Polski, polegających na wypożyczaniu na podstawie podrobionych dokumentów samochodów różnych marek w celu ich demontażu i sprzedaży pozyskanych w ten sposób części.

Sposób działania grupy                          

W grupie istniała wyraźna hierarchia, podział ról i zadań. Kamil P. organizował i kierował działaniami polegającymi na wynajmowaniu  z wypożyczalni samochodowych bądź od osób prywatnych oferujących wynajmem samochodów, pojazdy, które następnie za pośrednictwem innych członków grupy przekazywane były Pawłowi P. Ten zajmował się organizacją defragmentacji samochodów oraz ich zbytem.

Aktem oskarżenia objęto także Zbigniewa G., którego rola polegała na przerabianiu autentycznych praw jazdy i dowodów osobistych poprzez naklejanie w tych dokumentach folii z nadrukowanymi fotografiami wtórnymi, szatą graficzną i personalizacją oraz podrabianiu tych dokumentów poprzez wytworzenie od podstaw ich imitacji.

Oszustwa na ponad 3 miliony złotych

Oskarżonym zarzucono kierowanie i działanie w zorganizowanej grupie przestępczej, pranie brudnych pieniędzy, doprowadzenie pokrzywdzonych – tj. podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w postaci 27 samochodów, stanowiących łącznie mienie wielkiej wartości nie mniejszej niż 3 107 000,00 złotych, podrabianie dokumentów oraz paserstwo.

Oskarżonym grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2019-03-11
Data udostępnienia informacji: 2019-03-11
Liczba odsłon: 632