wtorek, 09 lipca 2019

Akt oskarżenia przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej produkującej i przemycającej papierosy oraz susz tytoniowy

Akt oskarżenia przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej produkującej i przemycającej papierosy oraz susz tytoniowy

27 czerwca 2019 roku Prokuratura Regionalna w Białymstoku skierowała do Sądu Okręgowego w Suwałkach akt oskarżenia przeciwko 14 osobom, którym zarzucono sprowadzenie na terytorium Polski, przechowywanie, a następnie zbycie wewnątrz kraju, a także do Niemiec i Wielkiej Brytanii papierosów w łącznej ilości 1 mln. 537 tyś. paczek i suszu tytoniowego w łącznej ilości 191 ton i 100 kg, bez zgłoszenia odpowiednim władzom skarbowym przez co uszczuplono należności podatkowe w kwocie 152 mln. 479 tyś. zł.

Do Skarbu Państwa nie wpłynęły ponad 152 miliony złotych

W śledztwie prowadzonym przez Prokuraturę Regionalna w Białymstoku wspólnie z Centralnym Biurem Śledczym Policji Zarząd w Lublinie ustalono, że w latach 2015 – 2018 na terenie całego kraju, głównie w województwach podlaskim, lubelskim, dolnośląskim i łódzkim działała zorganizowana grupa przestępcza, której  członkowie dokonywali szeregu przestępstw w zakresie przemytu, produkcji i sprzedaży wyrobów tytoniowych. Członkowie grupy, kilkunastokrotnie, w tym co najmniej dwukrotnie z terenu Łotwy, dokonywali nabycia wewnątrzwspólnotowego papierosów i suszu tytoniowego nie zgłaszając właściwym organom działań będących podstawą do opodatkowania, a tym samym powodując brak oznaczenia wyrobów polskimi znakami akcyzy.  Następnie wprowadzali do obrotu na terenie kraju, a także na terenie Niemiec i Wielkiej Brytanii papierosy, susz tytoniowy oraz tytoń do palenia nie uiszczając należnych podatków, w łącznej kwocie 152 mln. 479 tyś. zł.
Ustalono również, że w okresie od sierpnia 2017 roku do stycznia 2018 roku członkowie grupy stworzyli i nadzorowali linię produkcyjną służącą do krojenia liści tytoniu, jego suszenia i pakowania, jak też nadzorowali transporty związane z dostawą i wywozem, w wyniku czego wytworzono wyroby tytoniowe w ilości 60 ton o wartości prawie 47 mln. zł.

Zarzuty założenia, kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i spowodowania uszczupleń podatkowych wielkiej wartości

W związku z tymi ustaleniami czternastu  osobom przedstawiono zarzuty z art. 54 par. 1 k.k.s polegające na uszczupleniu podatku wielkiej wartości, w tym jednej osobie przedstawiono zarzut założenia i kierowania zorganizowaną grupą przestępczą (art. 258 par. 3 k.k.)
oraz wytwarzania wyrobów tytoniowych bez zezwolenia (art. 12a ust. 2 ustawy o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych),  Dziewięciu  osobom przedstawiono zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej (258 par. 1 k.k.),
zaś czterem zarzuty w związku z organizowaniem transportu wyrobów tytoniowych i sprowadzeniem ich na teren kraju bez oznaczenia znakami akcyzy (art.  63 par. 2 k.k.s).

Prokuratorzy zabezpieczyli mienie o wartości ponad 2 milionów złotych

Wobec oskarżonych stosowane są środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych w kwotach od 10 tyś. zł do 150 tyś. zł, zakazy opuszczania kraju, dozory Policji. Na poczet grożących kar i środków karnych prokuratorzy zabezpieczyli również należące do sprawców  nieruchomości gruntowe, lokale mieszkalne i użytkowe na terenie kraju oraz cztery mieszkania w Bułgarii, łącznie o wartości ponad 2 milionów zł.

Za przestępstwa grozi surowa kara
Za popełnienie czynów grożą kary pozbawienia wolności do lat 5, a dla założyciela i kierującego zorganizowaną grupą do lat 10 oraz nałożenie obowiązku uiszczenia niezapłaconych należności podatkowych.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2019-07-09
Data udostępnienia informacji: 2019-07-09
Liczba odsłon: 731