piątek, 16 listopada 2018

Akt oskarżenia przeciwko matce za narażenie 3 – letniego dziecka na niebezpieczeństwo

Akt oskarżenia przeciwko matce za narażenie 3 – letniego dziecka na niebezpieczeństwo

Prokuratura Rejonowa Częstochowa - Południe skierowała do Sądu akt oskarżenia przeciwko Katarzynie M., oskarżonej o narażenia 3-letniej córki na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Matka spożywała alkohol, zamiast opiekować się dzieckiem

W toku postępowania prokuratorzy Prokuratury Rejonowej Częstochowa Południe ustalili, że 28 marca 2018 roku 35-letnia Katarzyna M. przebywała w towarzystwie 3-letniej córki w mieszkaniu znajomej przy ul. Katedralnej w Częstochowie, gdzie spożywała znaczne ilości alkoholu. W pewnym momencie dziecko samo opuściło mieszkanie i wyszło na ulicę Katedralną. Tam zostało zauważone przez przejeżdżającego samochodem mężczyznę, który zawiadomił o zdarzeniu Policję. Dziecko było ubrane w koszulkę z krótkim rękawem i legginsy, a temperatura powietrza w tym dniu wynosiła około 5 stopni Celsjusza. Zdarzenie zostało zarejestrowane przez kamery monitoringu miejskiego. Przybyli na miejsce funkcjonariusze Policji ustalili tożsamość matki dziecka, która po pewnym czasie przybyła na miejsce. Na podstawie badania stwierdzono u Katarzyny M. prawie 4 promile alkoholu w wydychanym powietrzu.

Podejrzana usłyszała zarzuty

Prokuratorzy Prokuratury Rejonowej Częstochowa Południe przedstawili Katarzynie M. zarzut narażenia córki na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Przesłuchana w charakterze podejrzanego Katarzyna M. przyznała się do zarzucanego jej przestępstwa i wyjaśniła, że 28 marca b.r. przebywała u koleżanki. W trakcie spożywania alkoholu udała się do toalety, gdyż poczuła się źle i wtedy córka wyszła z mieszkania.

Prokurator zastosował wobec podejrzanej środek zapobiegawczy w postaci dozoru Policji.

Przestępstwo narażenia człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo (np. rodzic), zagrożone jest karą pozbawienia wolności do 5 lat.

Prokuratorzy przekazali materiały tej sprawy Wydziałowi Rodzinnemu i Nieletnich Sądu Rejonowego w Częstochowie, celem podjęcia działań w zakresie sprawdzenia prawidłowości sprawowania opieki przez matkę oraz rozważenia środków określonych w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2018-11-16
Data udostępnienia informacji: 2018-11-15
Liczba odsłon: 720