środa, 31 października 2018

Akt oskarżenia przeciwko sprawcy śmiertelnego potrącenia 15-latka oraz ucieczki z miejsca wypadku

Akt oskarżenia przeciwko sprawcy śmiertelnego potrącenia 15-latka oraz ucieczki z miejsca wypadku

Prokuratura Okręgowa Warszawa – Praga w Warszawie skierowała do Sądu Rejonowego w Nowym Dworze Mazowieckim akt oskarżenia przeciwko Łukaszowi K.

Oskarżony 27 października 2017 roku w godzinach wieczornych w miejscowości Cegielnia Kosewo, nie posiadając uprawnień do kierowania pojazdami, prowadząc pojazd z nadmierną prędkością nie mniejszą niż 73 km na godzinę, w niekorzystanych warunkach atmosferycznych w terenie zabudowanym najechał na chodnik, po którym poruszał się 15-letni pieszy. Doszło do potrącenia pokrzywdzonego, który kilka godzin później zmarł w szpitalu. Sprawca odjechał z miejsca zdarzenia nie udzielając pomocy umierającemu chłopcu.

W toku śledztwa podjęto niespotykaną w ostatnich latach w podobnych sprawach ilość czynności procesowych oraz nieprocesowych, nie tylko celem ustalenia sprawcy wypadku, ale również identyfikacji pojazdu, który uczestniczył w zdarzeniu. Obok prokuratora referenta, w śledztwo byli zaangażowani niemal wszyscy prokuratorzy z Prokuratury Rejonowej w Nowym Dworze Mazowieckim, która prowadziła je przez pierwszy miesiąc po zdarzeniu, a także funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Nowym Dworze Mazowieckim.

Przełom w śledztwie nastąpił kilka tygodni później, co skutkowało zatrzymaniem Łukasza K. 6 grudnia 2017 roku. Wcześniej odnaleziono poszukiwany pojazd Toyota RAV 4, który m.in. z uwagi na swą budowę – tzw. „orurowianie”, nie miał śladów uszkodzeń charakterystycznych dla potrącenia pieszego.

Łukasz K. przesłuchany w grudniu 2017 roku przez prokuratora przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu oraz złożył obszerne wyjaśnienia zbieżne ze zgromadzonym materiałem dowodowym. W toku śledztwa jego postawa procesowa uległa zmianie. Aktualnie nie przyznaje się do popełnienia zarzucanych mu czynów i odmawia składania wyjaśnień.

Łukasz K. był uprzednio karany, w tym dwukrotnie za przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji. Grozi mu kara do 12 lat pozbawienia wolności.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2018-10-31
Data udostępnienia informacji: 2018-10-31
Liczba odsłon: 527