piątek, 12 października 2018

Akt oskarżenia przeciwko sprawcy zabójstwa i zgwałcenia w Lubaniu

Akt oskarżenia przeciwko sprawcy zabójstwa i zgwałcenia w Lubaniu

Prokuratura Rejonowa w Lubaniu skierowała do Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze akt oskarżenia przeciwko Arturowi K. W nocy z 2 na 3 lutego 2018 roku w jednym z mieszkań na terenie Lubania mężczyzna, działając ze szczególnym okrucieństwem, dokonał zabójstwa swojej byłej partnerki, a także zgwałcił ją i dopuścił się wobec niej rozboju.

Pokrzywdzona zmarła na skutek uduszenia

W toku postępowania przygotowawczego ustalono, że w niedługi czas przed zdarzeniem Kamila K. rozstała się z Arturem K. W godzinach wieczornych 2 lutego 2018 roku oskarżony zjawił się w mieszkaniu Kamili K. Był pod znacznym wpływem alkoholu. Oskarżony bił pokrzywdzoną po głowie oraz ciele pięścią oraz otwartą ręką, zadając jej łącznie kilkanaście ciosów. Ponadto dusił ją, uciskając jej szyję przez okres kilku minut. Sprawca skrępował kobiecie ręce oraz nogi, a następnie dopuścił się jej zgwałcenia. W wyniku działania Artura K. pokrzywdzona doznała szeregu obrażeń. Zmarła na skutek uduszenia. Oskarżony zabrał także z jej domu telefon komórkowy.

Ciało pokrzywdzonej zostało ujawnione przez jej matkę, która zaniepokojona brakiem kontaktu ze strony córki udała się do jej miejsca zamieszkania. Po wezwaniu na miejsce służb ratunkowych i Policji lekarz stwierdził zgon pokrzywdzonej.

Podejrzany został zatrzymany i usłyszał zarzuty

Po ustaleniu, że sprawcą zbrodni był Artur K., został on zatrzymany
i doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Lubaniu. Początkowo prokurator ogłosił mu zarzut zabójstwa w związku ze zgwałceniem.

Podejrzany przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu. Na wniosek Prokuratury Rejonowej w Lubaniu został on tymczasowo aresztowany.

Dowody zgromadzone przez Prokuraturę Rejonową w Lubaniu doprowadziły do ustalenia, że przebieg zdarzenia odbiegał od przedstawionego przez podejrzanego. Z opinii powołanego w sprawie biegłego z zakresu medycyny sądowej oraz z innych czynności dowodowych wynikało, że ofiara była przez oskarżonego kilkunastokrotnie uderzana w głowę, a zwłaszcza w twarz, oraz w okolice klatki piersiowej, brzucha i dłoni. Charakter obrażeń wskazywał, że ciosy mogły być zadawane pięścią oraz otwartą ręką. Prawdopodobnym jest także, że w czasie zdarzenia pokrzywdzona mogła stracić przytomność.

Na skutek tych ustaleń zmodyfikowano przedstawione Arturowi K. zarzuty, wskazując, że popełnionej przez siebie zbrodni dopuścił się on ze szczególnym okrucieństwem.

Grozi kara dożywotniego pozbawienia wolności

Arturowi K. zarzucono także, że pod koniec stycznia 2018 roku naruszył nietykalność cielesną pokrzywdzonej, uderzając ją otwartą ręką w tył głowy. Sytuacja miała miejsce w jednym z lubańskich lokali, krótko po zakończeniu ich związku.

34- letni mężczyzna był wcześniej karany sądownie za przestępstwa przeciwko mieniu, za które odbywał karę pozbawienia wolności na przełomie 2009 i 2010 roku.

Za zarzuconą zbrodnię Arturowi K. grozi kara pozbawienia wolności
w wymiarze nie mniejszym niż 12 lat do dożywotniego pozbawienia wolności.

Oskarżony w dalszym ciągu pozostaje tymczasowo aresztowany.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2018-10-12
Data udostępnienia informacji: 2018-10-11
Liczba odsłon: 492