piątek, 07 września 2018

Akt oskarżenia w śledztwie dotyczącym wytwarzania i wprowadzania do obrotu narkotyków

Akt oskarżenia w śledztwie dotyczącym wytwarzania i wprowadzania do obrotu narkotyków

Prokuratura Rejonowa w Busku-Zdroju zakończyła śledztwo prowadzone przeciwko 4 podejrzanym między innymi o przetwarzanie i wprowadzanie do obrotu narkotyków.

W dniu 5 stycznia 2018 roku funkcjonariusze Policji ujawnili w jednej z miejscowości na terenie Gminy Chmielnik plantację marihuany. W specjalnie zamaskowanej i  wyposażonej piwnicy domu jednorodzinnego prowadzona była uprawa kilkudziesięciu roślin ziela konopi innych niż włókniste. Równolegle w jednym z mieszkań na terenie Kielc ujawniono gotową już marihuanę.

Ustalenia śledztwa

Zebrany w toku kilkumiesięcznego śledztwa materiał dowodowy, na który składają się przede wszystkim wyniki czynności prowadzonych w związku z ujawnieniem plantacji i narkotyków w opisanych wyżej miejscach, opinie biegłych, czy wreszcie zeznania świadków, pozwolił na ustalenie, iż proceder ten trwał od 2015 roku. Dał też podstawy do przedstawienia zarzutów 4 podejrzanym w wieku od 20 do 62 lat. Trzem z nich przedstawiono zarzuty związane m. in. z uprawą narkotyków i ich przetwarzaniem – a dodatkowo dwóm spośród nich także z wprowadzaniem ich do obrotu – w znacznych ilościach i uczynienia sobie z tego procederu trwałego źródła dochodu.

Uzyskali 10 kilogramów marihuany

Podejrzani uzyskali łącznie około 10 kilogramów marihuany, którą wprowadzili do obrotu, a usiłowali uzyskać jeszcze ponad 2,5 kilograma, co zostało udaremnione działaniami Policji. Czwarta z podejrzanych osób usłyszała zarzuty posiadania narkotyków oraz utrudniania postępowania, co związane było z jej działaniami zmierzającymi do zatarcia śladów niektórych z powyższych przestępstw.

Oskarżonym za poszczególne zarzucane im czyny grożą kary od 3 do nawet 20 lat pozbawienia wolności.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2018-09-07
Data udostępnienia informacji: 2018-09-07
Liczba odsłon: 518