czwartek, 07 marca 2019

Akt oskarżenia w sprawie hodowli dzikich zwierząt

Akt oskarżenia w sprawie hodowli dzikich zwierząt

Prokuratura Okręgowa w Poznaniu skierowała akt oskarżenia przeciwko Maciejowi M., prowadzącemu na terenie miejscowości Pysząca, gmina Śrem hodowlę dzikich zwierząt. Jest on oskarżony m.in. o znęcanie się nad zwierzętami.

Hodowla obejmowała ponad 300 gatunków zwierząt

Funkcjonariusze Policji z udziałem m in. lekarza weterynarii i Wojewódzkiego Inspektora Weterynaryjnego 29 czerwca 2017 roku dokonali zatrzymania i czasowego odbioru około 270 zwierząt. W toku śledztwa prokuratorzy ustalili, że w czasie funkcjonowania hodowli przetrzymywano tam co najmniej 309 gatunków dziko występujących zwierząt. Na podstawie zeznań świadków i sporządzonych przez biegłych opinii stwierdzono, iż wszystkie zatrzymane w dniu interwencji osobniki były przetrzymywane w nieodpowiednich warunkach i zagrażających co najmniej ich zdrowiu. Większość zwierząt przetrzymywana była w warunkach nieodpowiadających ich potrzebom biologicznym i wymogom bytowania.

Zarzuty stawiane oskarżonemu

Prokuratura Okręgowa w Poznaniu oskarżyła właściciela hodowli o 19 przestępstw,  w tym znęcania się nad zwierzętami, podrabiania dokumentów, przywłaszczenia zwierzęcia, naruszania praw pracowniczych i naruszenia przepisów prawa Unii Europejskiej dotyczących ochrony gatunków dziko żyjących zwierząt w zakresie regulacji obrotu nimi. Aktem oskarżenia objęto także Łukasza Ch., któremu zarzucono podrobienie pięciu dokumentów.

Maciejowi M. za zarzucane przestępstwa grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2019-03-07
Data udostępnienia informacji: 2019-03-06
Liczba odsłon: 508