piątek, 17 sierpnia 2018

Akt oskarżenia w sprawie maltretowanego dziecka

Akt oskarżenia w sprawie maltretowanego dziecka

Prokuratura Rejonowa Kraków – Krowodrza w Krakowie, skierowała do Sądu akt oskarżenia przeciwko Milenie W. oraz Robertowi H., oskarżonym o znęcanie się fizycznie nad swoim małoletnim synem to jest o przestępstwo z art. 207 § la kodeksu karnego i art. 157 § 1 kodeksu karnego w związku z art. 11 § 2 kodeksu karnego.

Ustalenia postępowania

W dniu 26 listopada 2017 roku do Szpitala Dziecięcego w Krakowie przywieziono 2 miesięczne niemowlę. Z informacji ratowników medycznych wynikało, że u dziecka doszło do zatrzymania oddechu. Na skutek przeprowadzonych czynności reanimacyjnych przez ratowników w miejscu zamieszkania, oddech dziecka powrócił. W trakcie hospitalizacji pokrzywdzonego dziecka, w pierwszej dobie od przyjęcia, stwierdzono u niego świeże zmiany pourazowe o typie podbiegnięć krwawych na kończynach dolnych i górnych, w obrębie klatki piersiowej oraz krwawienie śródczaszkowe.

Ujawnione obrażenia w czasie badań diagnostycznych

Na podstawie krótkiego wywiadu ustalono, że przyczyną przywiezienia dziecka do szpitala miał być zgłaszany przez rodziców bezdech, który pojawił się przy jego karmieniu. Natomiast w trakcie badań diagnostycznych stwierdzono u dziecka krwawienie do mózgu oraz zestarzałe złamanie obojczyka. Następnie poszerzono diagnostykę w wyniku, której stwierdzono liczne zestarzałe złamania trzech żeber, dwóch obojczyków, kości udowej, jednej kości podudzia, jednej kości przedramienia. W opinii lekarza ortopedy – takie obrażenia mogą wskazywać na zespół dziecka maltretowanego. U dziecka nie stwierdzono zespołu łamliwości kości.

Nie przyznali się do zarzutów

W toku postępowania przygotowawczego, podczas przesłuchań w charakterze podejrzanych, rodzice pokrzywdzonego dziecka nie przyznawali się do stawianych im zarzutów, a winą za powstałe obrażenia u dziecka, obarczali się nawzajem.

W toku postępowania zastosowano wobec Mileny W. i Roberta H. środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania.

Za popełnione czyny oskarżonym grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2018-08-17
Data udostępnienia informacji: 2018-08-17
Liczba odsłon: 1 349

Jesteś na archiwalnej stronie pk.gov.pl.
Nowa strona znajduje się pod adresem www.gov.pl/web/prokuratura-krajowa.
Czas do zmiany strony: 1:00 min.
Anuluj