poniedziałek, 22 lipca 2019

Akt oskarżenia w sprawie nielegalnego sprowadzania odpadów na teren Polski

Akt oskarżenia w sprawie nielegalnego sprowadzania odpadów na teren Polski

Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy skierowała 27 czerwca 2019 r. do Sądu Rejonowego 
w Mogilnie akt oskarżenia przeciwko trzem mężczyznom, którzy nielegalnie przywozili do Polski odpady komunalne z zagranicy. Oskarżeni to pracownicy jednej z firm recyklingowych o ogólnopolskim zasięgu.

Przywozili do Polski nielegalnie odpady komunalne z Włoch

25 czerwca 2018 r. na plac przy byłym tartaku (który kilka dni wcześniej został specjalnie przygotowany), w miejscowości Marcinkowo, przyjechały dwa wypełnione śmieciami samochody dostawcze. Dokonano ich rozładunku. W toku wszczętego postępowania ujawniono, że w dniach od 21 do 25 czerwca 2018r. łącznie na placu zdeponowano 46 140 kg odpadów. Ustalono numery rejestracyjne zestawów pojazdów, co umożliwiło identyfikację osób nimi kierujących. Jak się okazało – byli to kierowcy jednej z firm recyklingowych. Ujawniono także, że w celu „legalizacji” transportów wytworzono nierzetelną dokumentację zawierającą nieprawdziwe dane dotyczące odbiorcy odpadów oraz rzekomego miejsca ich przeznaczenia. Rozładowane w Marcinkowie śmieci to zmieszane odpady komunalne pochodzące z Włoch, które zostały przywiezione do kraju wbrew przepisom Ustawy
o międzynarodowym przemieszczaniu odpadów.

Usłyszeli zarzuty

Zarzut popełnienia przestępstwa opisanego w art. 183 par. 4 kk prokurator przedstawił zarówno dwóm kierowcom, jak i spedytorowi, który zlecił przywóz nielegalnych odpadów.

Wobec podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozorów Policji i poręczeń majątkowych. Na poczet przyszłych kar i środków o charakterze majątkowym zostało także zabezpieczone mienie podejrzanych.

Grozi im kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

 

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2019-07-22
Data udostępnienia informacji: 2019-07-22
Liczba odsłon: 424