wtorek, 12 lutego 2019

Akt oskarżenia w sprawie pozbawienia wolności obywatela Chin

Akt oskarżenia w sprawie pozbawienia wolności obywatela Chin

Prokuratura Rejonowa Gdańsk – Śródmieście w Gdańsku skierowała do Sądu Rejonowego Gdańsk – Południe w Gdańsku akt oskarżenia w sprawie dotyczącej pozbawienia wolności obywatela Chin.

Oskarżeni to 58-letni mężczyzna i 63-letnia kobieta, którzy odpowiedzą za pozbawienie wolności pokrzywdzonego, zmuszanie do określonego zachowania oraz dokonanie rozboju.

Jeden ze sprawców podawał się za policjanta 

Do zdarzenia doszło 4 września 2018 roku w jednej z gdańskich restauracji. Do pokrzywdzonego podeszła znana mu kobieta, żądając zwrotu pieniędzy. Wywiązała się pomiędzy nimi kłótnia. Do kobiety dołączyło dwóch mężczyzn. Jeden z nich podawał się za funkcjonariusza Policji.

Pokrzywdzony został przemocą wyprowadzony z restauracji i  siłą  umieszczony w samochodzie. Uniemożliwiono mu opuszczenie pojazdu. Sprawcy udali się w okolice Stoczni. Na miejscu pokrzywdzony był  bity,  szarpany i duszony. Zabrano  mu  portfel, telefon komórkowy oraz dokumenty. Następnie został wypchnięty z samochodu, a sprawcy  odjechali.

Chcieli 20 tysięcy euro 

Pokrzywdzony doznał stłuczenia uogólnionego pod postacią obrzęków, zaczerwienienia, dolegliwości bólowych, otarć naskórka. Obrażenia te  spowodowały naruszenie czynności narządów jego ciała i rozstrój zdrowia na czas nie dłuższy niż siedem dni.

Jak ustalono w toku śledztwa, sprawcy działali w celu zmuszenia pokrzywdzonego do zwrotu kobiecie pieniędzy w kwocie 20 000 Euro.

Funkcjonariusze Policji po otrzymaniu zgłoszenia niezwłocznie podjęli czynności i tego samego dnia zatrzymali dwoje sprawców.

Tymczasowe aresztowanie 

Przesłuchani w toku postępowania przygotowawczego oskarżeni nie przyznali się do  zarzucanych im czynów. Na wniosek prokuratora, sąd zastosował wobec sprawców środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Przestępstwo zarzucane oskarżonym zagrożone jest karą pozbawienia wolności do 12 lat.

Trzeci ze sprawców, który podawał się za funkcjonariusza Policji jest poszukany listem  gończym.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2019-02-12
Data udostępnienia informacji: 2019-02-11
Liczba odsłon: 538