piątek, 16 listopada 2018

Akt oskarżenia w sprawie przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza Policji

Akt oskarżenia w sprawie przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza Policji

Aktem oskarżenia skierowanym do Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe w Gdańsku, Prokuratura Okręgowa w Gdańsku zakończyła postępowanie prowadzone wobec funkcjonariuszki Policji grupy operacyjno - rozpoznawczej z Komisariatu I Policji w Gdańsku.

Ustalenia śledztwa

Jak ustalono, w okresie od stycznia 2014 roku do marca 2017 roku kobieta dokonywała bezpodstawnych sprawdzeń w wykorzystywanych przez Policję systemach informatycznych, w tym w systemach  PESEL, CEPIK, KSIP, SIDAS. Pozyskane dane takie jak dane osobowe i adresowe, dane pojazdów, informacje   dotyczące wdrożenia poszukiwań, czy też dotyczące przedmiotu prowadzonego postępowania, funkcjonariuszka przekazywała następnie osobom nieuprawnionym.

Usłyszała łącznie 10 zarzutów

Prokurator zarzucił podejrzanej popełnienie  łącznie 10 przestępstw z art.  231 § 1 kodeksu karnego oraz z art. 231 § 1 kodeksu karnego w zbiegu z art. 266 § 2 kodeksu karnego z w związku z art. 11 § 2 kodeksu karnego.

Przesłuchana w toku postępowania przygotowawczego w charakterze podejrzanego nie przyznała się do popełnienia zarzucanych jej przestępstw i odmówiła złożenia  wyjaśnień.

Zastosowane środki zapobiegawcze

Prokurator zastosował wobec niej środki zapobiegawcze w postaci zawieszenia w czynnościach służbowych, dozoru Policji oraz zakazu kontaktowania się z osobami, którym udzielała informacji.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2018-11-16
Data udostępnienia informacji: 2018-11-15
Liczba odsłon: 902