poniedziałek, 17 września 2018

Akt oskarżenia w sprawie przemytu znacznej ilości środków odurzających

Akt oskarżenia w sprawie przemytu znacznej ilości środków odurzających

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku zakończyła postępowanie w sprawie przemytu znacznej ilości środków odurzających.

Na ławie oskarżonych zasiądzie sześciu mężczyzn

Do Sądu Okręgowego w Gdańsku został skierowany akt oskarżenia. Na ławie oskarżonych zasiądzie sześciu mężczyzn w wieku od 29 do 67 lat.

Oskarżonym zarzucono popełnienie przestępstw polegających na udziale w zorganizowanej grupie przestępczej (art. 258 par. 1 kodeksu karnego) oraz przemycie znacznej ilości środków odurzających (art. 55 ust. 1 i 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii).

Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej grozi  kara do 5 lat pozbawienia wolności. Przemyt znacznej ilości środków odurzających jest zbrodnią, zagrożoną  karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od 3 lat.

Na wniosek  prokuratora Sąd tymczasowo aresztował pięciu podejrzanych. Wobec jednego zastosowano poręczenie majątkowe, dozór Policji oraz zakaz opuszczania kraju.

Narkotyki warte ponad 300 tysięcy złotych

W toku postępowania przygotowawczego 29 czerwca 2016 roku  funkcjonariusze CBŚP w Gdańsku zatrzymali dwóch mężczyzn. W  samochodzie jednego z nich ujawniono ukrytą w specjalnej skrytce marihuanę w ilości  5 887,36 grama.

W toku postępowania zatrzymano kolejne osoby biorące udział w przestępczym procederze.

Jak ustalono, grupa  miała określoną strukturę, a jej członkowie przydzielone role  m.in. związane z organizowaniem narkotyków, werbowaniem kurierów, przewozem, pilotowaniem kurierów w celu uniknięcia kontroli drogowej przez służby policyjne oraz odbiorem pieniędzy.

Grupa działała od czerwca 2015 roku do czerwca 2016 roku na terytorium Polski, Hiszpanii oraz Niemiec. W tym okresie  przemycono nie mniej niż 88 kilogramów marihuany. Jej czarnorynkową wartość oszacowano na około 300 tysięcy złotych.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

 

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2018-09-17
Data udostępnienia informacji: 2018-09-17
Liczba odsłon: 479