poniedziałek, 17 grudnia 2018

Akt oskarżenia w sprawie wielokrotnego zgwałcenia

Akt oskarżenia  w sprawie  wielokrotnego zgwałcenia

Prokuratura Rejonowa w Gdyni skierowała do Sądu Okręgowego w Gdańsku akt oskarżenia przeciwko Andrzejowi Sz., Mirianowi Sz. oraz Tadeuszowi B. zarzucając im wielokrotne zgwałcenie pokrzywdzonej.

Kobieta przez dwa lata była więziona w piwnicy przez swojego męża Mariusza Sz.  Mężczyzna znęcał się nad nią ze szczególnym okrucieństwem oraz wielokrotnie  zgwałcił. Znęcał się również nad swoimi dwoma małoletnimi córkami, a jedną z nich  molestował seksualnie. Za przestępstwa te w czerwcu 2017 roku został skazany przez Sąd Okręgowy w Gdańsku  na  karę łączną 25 lat pozbawienia wolności.

W oparciu o nowe dowody zebrane w ramach odrębnego postępowania ustalano, że  w okresie od stycznia 2009 roku do  grudnia 2010 roku, kiedy kobieta był więziona,  Andrzej Sz., Mirian Sz. oraz Tadeusz B. działając wspólnie i w porozumieniu  wielokrotnie zgwałcili ją. Mariusz Sz. ułatwił im dokonanie tych czynów  przełamując opór kobiety poprzez założenie worka na głowę oraz związanie.

Andrzejowi   Sz.,  Mirianowi  Sz.  oraz  Tadeuszowi  B. zarzucono popełnienie przestępstwa z  art. 197 § 1 i 3 kodeksu karnego w związku z art. 12 kodeksu karnego. Przestępstwo to jest zbrodnią, zagrożoną  karą  pozbawienia wolności  na czas nie krótszy niż 3 lata. Górna granica zagrożenia to 15 lat pozbawienia wolności.

Ustalono również, że Andrzej Sz. w styczniu 2007 roku usiłował doprowadzić oraz doprowadził pokrzywdzoną do poddania się innej czynności seksualnej.  Zarzucono  mu  popełnienie przestępstwa z art. 13 § 1 kodeksu karnego w  związku z art. 197 § 2 kodeksu karnego oraz z art.  197 § 2 kodeksu karnego, zagrożone karą do 8 lat pozbawienia wolności. 

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2018-12-17
Data udostępnienia informacji: 2018-12-17
Liczba odsłon: 1 579