piątek, 10 maja 2019

Akt oskarżenia w sprawie wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym

Akt oskarżenia w sprawie wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym

Prokuratura Rejonowa w Kartuzach skierowała do Sądu Rejonowego w Kartuzach akt oskarżenia w sprawie wypadku drogowego, w wyniku którego śmierć poniosły dwie osoby.

Ustalenia śledztwa

Do zdarzenia doszło 31 stycznia 2019 roku w godzinach porannych w miejscowości Żukowo. Kierujący samochodem marki VW Golf 19 latek, na łuku drogi podjął manewr wyprzedzania jadącego przed nim pojazdu. Chcąc uniknąć czołowego zderzenia z jadącym z naprzeciwka samochodem ciężarowym, zjechał gwałtownie na prawy pas ruchu. Stracił panowanie nad pojazdem, wpadł w poślizg, zjechał ponownie na przeciwległy pas ruchu i zderzył się z jadącym prawidłowo w przeciwnym kierunku samochodem marki Volvo.

Przekroczył prędkość o 70 km/h

Jak ustalono, oskarżony jechał z prędkością około 120 km/h. Wyprzedzając w miejscu niedozwolonym i przekraczając  dopuszczalną  prędkości o 70 km/h naruszył umyślnie zasady bezpieczeństwa i przepisy ruchu drogowego. Ustalono również,  że był pod wpływem działania środka odurzającego w postaci  amfetaminy.

Dwie osoby poniosły śmierć

W wyniku tego zdarzenia śmierć poniosły dwie nastoletnie osoby podróżujące samochodem VW Golf.

Prokurator zarzucił mężczyźnie popełnienie przestępstwa z art. 177 § 2 kodeksu karnego  w związku z art. 178 § 1 kodeksu karnego zagrożonego karą pozbawienia wolności do lat 12.

W toku postępowania przygotowawczego na wniosek prokuratora sąd zastosował wobec mężczyzny środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2019-05-10
Data udostępnienia informacji: 2019-05-09
Liczba odsłon: 1 352