środa, 19 grudnia 2018

Akt oskarżenia wobec członków zorganizowanej grupy przestępczej dopuszczającej się oszustw podatkowych i przestępstw przeciwko mieniu

Akt oskarżenia wobec członków zorganizowanej grupy przestępczej dopuszczającej się oszustw podatkowych i przestępstw przeciwko mieniu

Prokuratura Rejonowa Kielce-Wschód w Kielcach skierowała do Sądu Okręgowego w Kielcach akt oskarżenia przeciwko 6 oskarżonym o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się m.in. dokonywaniem oszustw podatkowych i popełnianiem przestępstw przeciwko mieniu. Łącznie zarzucono im popełnienie kilkudziesięciu przestępstw.

Ustalenia śledztwa

Grupa działała od 2016 roku, zajmowała się fikcyjnym obrotem drogimi, używanymi samochodami dostawczymi i sportowymi w celu wyłudzenia nienależnego zwrotu podatku VAT, a w tym wystawianiem faktur VAT nieodzwierciedlających rzeczywistych zdarzeń gospodarczych,  podejmowaniem czynności związanych z legalizacją pojazdów pochodzących z przestępstwa przywłaszczenia aut legalnie leasingowych. Podejrzani uczynili sobie z tego procederu stałe źródło dochodu.

Odzyskano mienie o wartości miliona złotych

W postępowaniu przygotowawczym oprócz odzyskanego mienia o wartości ponad miliona złotych pochodzącego z przestępstw dokonywanych przez grupę, zapobieżono również wyłudzeniu zwrotu podatku VAT na kwotę pół miliona złotych i zabezpieczono na poczet przyszłych kar o charakterze finansowym mienie podejrzanych o wartości ponad miliona złotych.

Środki zapobiegawcze 

Pięciu spośród sześciu oskarżonych pozostaje tymczasowo aresztowanych. Część z zarzucanych oskarżonym czynów to zbrodnie zagrożone karami pozbawienia wolności od 3 lat.

W toku śledztwa zgromadzono obszerny materiał dowodowy liczący ponad sześćdziesiąt tomów, na który składają się przede wszystkim: dokumentacja finansowo-księgowa, akty notarialne, zeznania kilkudziesięciu świadków, opinie biegłych z zakresu techniki samochodowej, informatyki oraz broni i amunicji.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2018-12-19
Data udostępnienia informacji: 2018-12-18
Liczba odsłon: 868