czwartek, 21 marca 2019

Akt oskarżenia wobec sędziego w sprawie o oszustwo

Akt oskarżenia wobec sędziego w sprawie o oszustwo

Wczoraj (20 marca 2019 roku) prokurator Wydziału Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej skierował do Sądu Rejonowego Szczecin Prawobrzeże i Zachód VII zamiejscowy Wydział Karny z siedzibą w Policach akt oskarżenia przeciwko Wiesławie B.-M. - sędzi Sądu Okręgowego w Szczecinie.

Zakres zarzutu

Wiesława B.-M. jest oskarżona o oszustwo (art. 286 par. 1 kodeksu karnego). Doszło do niego 23 czerwca 2017 roku na terenie jednego z hipermarketów pod Szczecinem. W celu osiągnięcia korzyści majątkowej sędzia doprowadziła hipermarket do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie 30 złotych. Poprzez naklejenie na trzy przewodniki turystyczne cen 4,99 złotych za sztukę z innych produktów, zamiast rzeczywistych kwot 14,99 złotych za sztukę, sędzia wprowadziła w błąd pracownika sklepu obsługującego kasę. Przechodząc za linię kas i płacąc za zakupione towary niższą cenę, sędzia działała na szkodę pokrzywdzonego hipermarketu. Całość zdarzenia została zarejestrowana na monitoringu sklepowym.

W toku postępowania uzyskano opinię sądowo – psychiatryczną, która jednoznacznie wykluczyła, by podejrzana w chwili czynu działała w warunkach wyłączonej czy ograniczonej poczytalności.

Za przestępstwo oszustwa kwalifikowane z art. 286 par. 1 kodeksu karnego grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Uchylono immunitet

Ogłoszenie zarzutów sędzi i przesłuchanie jej w charakterze podejrzanej było możliwe po tym, jak prokurator Wydziału Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej, niespełna miesiąc po zdarzeniu, złożył wniosek o zezwolenie na pociągnięcie jej do odpowiedzialności karnej.

Sąd Apelacyjny – Sąd Dyscyplinarny w Łodzi 21 sierpnia 2017 roku w całości uwzględnił wniosek złożony przez prokuratora Wydziału Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej i zezwolił na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sędzi Sądu Okręgowego w Szczecinie – Wiesławy B.-M.

Sąd Najwyższy utrzymał w mocy uchwałę Sądu Apelacyjnego – Sądu Dyscyplinarnego w Łodzi.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa 

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2019-03-21
Data udostępnienia informacji: 2019-03-21
Liczba odsłon: 1 545