piątek, 28 września 2018

Akt oskarżenia za uprawę marihuany

Akt oskarżenia za uprawę marihuany

Prokuratura Okręgowa w Opolu skierowała do Sądu Okręgowego w Świdnicy akt oskarżenia przeciwko Ireneuszowi W. oskarżonemu o uprawę ziela konopi innych niż włókniste tzw. marihuany.

Ireneusz W. prowadził plantację marihuany

W toku śledztwa prokuratorzy Prokuratury Okręgowej w Opolu ustalili, że 33 – letni Ireneusz W. od wiosny 2015 roku zajmował się uprawą ziela konopi innych niż włókniste czyli tzw. marihuany. Początkowo oskarżony prowadził uprawę wspólnie ze znajomym Kamilem Sz. który dysponował pomieszczeniami, gdzie była prowadzona plantacja. Następnie mężczyźni weszli w porozumienie z 62- letnim Jerzym B. który miał zajmować się dozorowaniem uprawy.

Prokuratorzy ustalili, że dwie pierwsze uprawy obejmowały każdorazowo 60 krzewów, z których można było uzyskać łącznie ponad 2,5 kg środka odurzającego. Kolejna uprawa, na którą składało się 80 roślin, pozwoliła uzyskać ponad 1,5 kg marihuany, o wartości ponad 45.000 złotych. Ireneusz W. do zasilenia plantacji w prąd zaangażował swojego ojca Ferdynanda W. który dokonał kradzieży energii elektrycznej.

Następnie Ireneusz W. założył kolejne dwie uprawy w tym jedną w miejscu swego zamieszkania, drugą u Kamila Sz. W toku śledztwa funkcjonariusze Zarządu w Opolu Centralnego Biura Śledczego Policji zabezpieczyli na tych plantacjach ponad 8 kilogramów marihuany, które pozyskano z uprawy składającej się z ponad 350 roślin. Wartość zatrzymanych narkotyków to około 240.000 zł

Oskarżony pomagał rodzinie w założeniu plantacji

W toku śledztwa prokuratorzy ustalili, że Ireneusz W. oprócz prowadzenia powyższych upraw pomógł w założeniu plantacji konopi, mogących dostarczyć środka odurzającego, swojej krewnej 24 – letniej Kornelii B. oraz jej partnerowi 27 -letniemu Łukaszowi K. W wyniku przeprowadzonych przeszukań ujawniono 162 krzewy, z których można było pozyskać nie mniej niż 3,5 kilograma marihuany. Również na potrzeby tej uprawy dochodziło do kradzieży energii elektrycznej.

Za wytwarzanie wbrew przepisom ustawy znacznej ilości środków odurzających w celu osiągnięcia korzyści majątkowej grozi kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3. Ponadto oskarżonym zarzucono również uprawę znacznej ilości środków odurzającym w postaci ziela konopi innych niż włókniste z art. 63 ust 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, który to czyn zagrożony jest kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2018-09-28
Data udostępnienia informacji: 2018-09-27
Liczba odsłon: 342