piątek, 21 września 2018

Akt oskarżenia za utrudnianie licytacji komorniczych

Akt oskarżenia za utrudnianie licytacji komorniczych

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach skierowała do Sądu Okręgowego w Gliwicach Ośrodka zamiejscowego w Rybniku akt oskarżenia przeciwko dziewięciu osobom oskarżonym o udaremnienie i utrudnianie przetargów związanych z nieruchomościami. Zarzucono im popełnienie łączenie 28 przestępstw. Część została oskarżonych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

W toku postępowania Prokuratura Okręgowa w Gliwicach ustaliła, że oskarżeni dopuścili się przestępstw podczas licytacji nieruchomości, prowadzonych przez komorników sądowych w trybie egzekucji cywilnej. Działali w okresie od 2014 do 2017 roku. Oskarżeni oferowali osobom biorącym udział w licytacji pieniądze, w zamian za odstąpienie przez te osoby od czynnego udziału w licytacji. Następnie dokonywali zakupu licytowanych nieruchomości po cenach wywoławczych, co odbywało się ze szkodą dla właścicieli i wierzycieli.

Ponadto prokuratorzy zarzucili oskarżonym powoływanie się na wpływy w instytucjach państwowych odpowiedzialnych za przeprowadzenie licytacji. Oskarżeni pośredniczyli w załatwianiu w tych urzędach spraw w postaci udaremnienia przeprowadzenia licytacji.

Nieruchomości, których dotyczy postępowanie znajdowały się na terenie Jastrzębia Zdroju, Gliwic i Dąbrowy Górniczej.

Czyny zarzucone oskarżonym z art. 305 par. 1 kodeksu karnego zagrożone są karą pozbawienia wolności do lat 3.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2018-09-21
Data udostępnienia informacji: 2018-09-20
Liczba odsłon: 479