czwartek, 08 listopada 2018

Akt oskarżenia za wyłudzenie ponad 4 tysięcy danych osobowych

Akt oskarżenia za wyłudzenie ponad 4 tysięcy danych osobowych

Prokuratura Regionalna w Katowicach skierowała do Sądu Okręgowego w Koszalinie akt oskarżenia przeciwko małżonkom oskarżonym o popełnienie ponad 4 tysięcy przestępstw związanych z nielegalnym pozyskiwaniem danych osobowych, wystawianiem fikcyjnych ogłoszeń o pracę oraz wyłudzaniem pożyczek.

Małżonkowie działali w Internecie

W toku śledztwa prokuratorzy Prokuratury Regionalnej w Katowicach ustalili, że oskarżeni w okresie od marca 2014 roku do października 2016 roku, umieszczali w internecie fikcyjne oferty o pracę w charakterze tzw. „tajemniczego klienta”. Jego zadaniem miało być badanie poziomu usług świadczonych przez różnego rodzaju firmy takie, jak np. sklepy i banki. Osoby ubiegające się o przyjęcie do pracy były zobowiązane do przekazania swoich danych osobowych wraz ze skanem dokumentów tożsamości. Podszywając się pod te osoby, podejrzani zakładali na ich dane rachunki bankowe, a następnie zawierali umowy pożyczek. W ten sposób wyłudzili od ustalonych firm pożyczkowych środki finansowe w łącznej wysokości ponad 480 tysięcy złotych. Oboje podejrzani przyznali się do popełnienia zarzucanych im przestępstw i złożyli wyjaśnienia korespondujące z ustaleniami śledztwa.

Oskarżonym grożą surowe kary

W toku postępowania prokuratorzy Prokuratury Regionalnej w Katowicach dokonali zabezpieczenia majątkowego na mieniu oskarżonych na kwotę 240 tysięcy złotych poprzez ustanowienie hipoteki na nieruchomości.

Czyny zarzucone małżonkom zakwalifikowano jako przestępstwa z artykułu 286 par. 1 kodeksu karnego oraz z artykułu 190a par. 2 k.k. czyli oszustwa związane z podszywaniem się pod inne osoby i wykorzystaniem ich danych osobowych w celu wyrządzenia im szkody majątkowej. Oskarżonym zarzucono również pranie pieniędzy.

Z uwagi na ustalenie, że z popełnianych przestępstw oskarżeni uczynili sobie stałe źródło dochodu, za zarzucane im czyny grozi im kara pozbawienia wolności do 12 lat.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2018-11-08
Data udostępnienia informacji: 2018-11-08
Liczba odsłon: 45 399