poniedziałek, 27 maja 2019

Areszt dla członków zorganizowanej grupy przestępczej za oszustwa podatkowe

Areszt dla członków zorganizowanej grupy przestępczej za oszustwa podatkowe

Na polecenie Prokuratury Regionalnej w Poznaniu (21 maja 2019 roku) funkcjonariusze Delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Poznaniu zatrzymali trzech mężczyzn oraz dwie kobiety wchodzących w skład zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie dopuszczali się przestępstw tzw. prania brudnych pieniędzy oraz oszustw podatkowych.

Zatrzymani to mieszkańcy województwa lubuskiego, mazowieckiego i pomorskiego.

Uszczuplenia podatku na kwotę 50 milionów złotych

W toku postępowania prokuratorzy Prokuratury Regionalnej w Poznaniu ustalili, że zorganizowana grupa przestępcza działała w latach 2014-2017. Jej członkowie dopuszczali się przestępstw tzw. prania brudnych pieniędzy oraz oszustw podatkowych polegających na pozorowaniu wewnątrzwspólnotowych dostaw alkoholu i faktycznym jego przemycie do Wielkiej Brytanii, gdzie wprowadzany był on nielegalnie do obrotu.

W wyniku tych działań doszło do uszczuplenia w podatku od towarów i usług w łącznej kwocie ponad 50 milionów złotych. Są to już kolejne zatrzymania w sprawie.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty

Po doprowadzeniu do Prokuratury Regionalnej w Poznaniu prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustw podatkowych, wystawiania nierzetelnych faktur VAT i prania brudnych pieniędzy.

Podejrzanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Na poczet grożących sprawcom kar i środków o charakterze majątkowym prokurator dokonał zabezpieczenia mienia w postaci pieniędzy oraz pojazdów mechanicznych.

Prokurator skierował wnioski o areszt

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował do Sądu wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec wszystkich podejrzanych. Sąd Rejonowy Poznań-Stare Miasto w Poznaniu podzielił argumentację prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowanie.

Dotychczas w toku postępowania zarzuty usłyszało 35 osób.

Śledztwo ma charakter rozwojowy, prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2019-05-27
Data udostępnienia informacji: 2019-05-26
Liczba odsłon: 1 104