piątek, 07 grudnia 2018

Areszt za korupcję i wystawianie „pustych” faktur VAT

Areszt za korupcję i wystawianie „pustych” faktur VAT

Prokuratura Regionalna w Lublinie nadzoruje śledztwo w sprawie powoływania się na wpływy w urzędzie skarbowym, przyjęcia obietnicy korzyści majątkowej przez naczelnika urzędu skarbowego oraz wystawiania w okresie od października do listopada 2018 roku kilkudziesięciu „pustych” faktur VAT o łącznej wartości blisko 800 tysięcy złotych.

Zatrzymania na gorącym uczynku

Dnia 3 grudnia 2018 roku funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali Agnieszkę K. i Zofię B. przyjmujące 50 tysięcy złotych w gotówce za organizowanie procederu wystawiania „pustych” faktur VAT. Ponadto Agnieszka K. powoływała się na wpływy w urzędzie skarbowym, a jego naczelnik miał gwarantować roztoczenie „parasola ochronnego” nad tą nielegalną działalnością.

Ustalenia śledztwa

W okresie do października do listopada 2018 roku podmiot gospodarczy prowadzony przez Konrada B. i Zofię B. wystawił kilkadziesiąt „pustych” faktur VAT o łącznej wartości brutto blisko 800 tysięcy złotych. Proceder ten był z góry zaplanowany przez Agnieszkę K. To ona poleciła wystawienie tych nierzetelnych dokumentów podatkowych, gdyż powołując się na wpływy w urzędzie skarbowym gwarantowała „nietykalność” osobom zamieszanym w ten proceder. Za pośrednictwo w nielegalnym załatwieniu przychylności organu podatkowego przyjęła 20 tysięcy złotych.

Ponadto Grzegorz P. naczelnik urzędu skarbowego z terenu województwa podkarpackiego zgodził się zrealizować plan Agnieszki K. i w zamian za niezlecanie kontroli podatkowych w podmiotach przez nią wskazanych przyjął obietnicę udzielenia mu korzyści majątkowej w kwocie 10 tysięcy złotych oraz w postaci comiesięcznego czynszu w kwocie 10 tysięcy złotych za wynajem pomieszczeń gospodarczych należących do osoby trzeciej.

Dnia 3 grudnia 2018 roku funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali Agnieszkę K. i Zofię B. przyjmujące 50 tysięcy złotych za zorganizowanie procederu wystawiania „pustych” faktur VAT dla kolejnego podmiotu gospodarczego. Ponadto tego dnia zatrzymani zostali Konrad B., Grzegorz P. i Anita K. – pomagająca Agnieszce K.

Zarzuty i kary

Agnieszka K. usłyszała zarzut powoływania się na wpływy w urzędzie skarbowym oraz zlecania i kierowania wystawianiem „pustych” faktur VAT, za co grozi jej do 8 lat pozbawienia wolności.

Konrad B. i Zofia B. są wspólnie i w porozumieniu podejrzani o wystawianie „pustych” faktur VAT, co zagrożone jest karą pozbawienia wolności do 8 lat.

Grzegorz P. usłyszał zarzut przyjęcia obietnicy udzielenia mu korzyści majątkowej w zamian za zachowanie stanowiące naruszenia prawa za co grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Środki zapobiegawcze

Po przesłuchaniu podejrzanych prokurator skierował do sądu wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec czworga podejrzanych z uwagi na grożącą im surową karę, a także obawę matactwa.

Sąd podzielił stanowisko prokuratora i tymczasowo aresztował podejrzanych na okres trzech miesięcy.

W stosunku Anity K, uwzględniając jej rolę w procederze, a także sytuację osobistą prokurator zastosował dozór Policji.

Sprawa ma charakter rozwojowy.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2018-12-07
Data udostępnienia informacji: 2018-12-07
Liczba odsłon: 4 597