czwartek, 13 grudnia 2018

Areszt za rozbój metodą „na policjanta”

Areszt za rozbój metodą „na policjanta”

Prokuratura Rejonowa w Tomaszowie Mazowieckim prowadzi postępowanie przygotowawcze przeciwko Damianowi J. i Piotrowi P. podejrzanym o dokonanie rozboju na obywatelach Socjalistycznej Republiki Wietnamu. Na wniosek prokuratora Sąd zastosował wobec podejrzanych tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy.

Przebrali się za policjanta

W toku postępowania prokuratorzy Prokuratury Rejonowej w Tomaszowie Mazowieckim ustalili, że 6.12.2018 roku Damian J. i Piotr P. posługując się odzieżą przypominającą umundurowanie policyjne dokonali w miejscowości Antolin zatrzymania samochodu marki Iveco kierowanego przez obywatela Wietnamu. Sprawcy polecili pokrzywdzonemu, aby pojechał za nimi, po dojechaniu do miejscowości Lubochnia kazali mu udać się do swojego samochodu. W tym czasie ukradli z pojazdu pokrzywdzonego pieniądze w kwocie 110 tysięcy złotych, telefon, oraz złoty łańcuszek. Następnie przystawili pokrzywdzonemu do twarzy pistolet i zażądali wydania dalszych pieniędzy. Obywatel Wietnamu nie zrozumiał ich żądań, wobec czego sprawcy kazali mu się oddalić i uciekli z miejsca zdarzania.

Podjęte działania wykrywacze doprowadziły do ustalenia i zatrzymania sprawców powyższego czynu.

Podejrzani usłyszeli zarzuty

W toku postępowania prokuratorzy Prokuratury Rejonowej w Tomaszowie Mazowieckim przedstawili Damianowi J. oraz Piotrowi P. zarzuty rozboju z art. 280 par. 2 kodeksu karnego.

W toku postępowania przedstawiono również zarzuty Klaudii K. która ukryła pochodzącą z czynu zabronionego kwotę 40 tysięcy złotych poprzez wpłacenie jej na swój rachunek bankowy tj. o czyn z art. 291 par. 1 kodeksu karnego.

Wobec podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował do Sądu wnioski o zastosowanie wobec Damiana J. i Piotra P. środków zapobiegawczych w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora i zastosował wobec podejrzanych tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy.

Wobec Klaudii K. prokurator zastosował środek zapobiegawczy w postaci dozoru Policji.

Za czyn z art. 280 par. 2 kodeksu karnego grozi kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.

Za przestępstwo z art. 291 par. 1 kodeksu karnego grozi odpowiedzialność karna od 3 miesięcy od 5 lat.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2018-12-13
Data udostępnienia informacji: 2018-12-12
Liczba odsłon: 1 301