środa, 06 lutego 2019

Areszt za uprawę konopii indyjskich

Areszt za uprawę konopii indyjskich

Prokuratura Rejonowa w Ostródzie Ośrodek Zamiejscowy z siedzibą w Morągu wspólnie z Zarządem w Lublinie Centralnego Biura Śledczego Policji prowadzi postępowanie przeciwko dwóm osobom podejrzanym o uprawę środków odurzających w postaci ziela konopii innych niż włókniste tzw. marihuany.

Dwie plantacje

W toku postępowania prokurator Prokuratury Rejonowej w Ostródzie Ośrodka Zamiejscowego z siedzibą w Morągu ustalił, że na terenie województwa warmińsko-mazurskiego funkcjonowały dwie plantacje konopi innych niż włókniste. Pod koniec stycznia na terenie gminy Małdyty zatrzymano Piotra G., który użytkował posesje na której prowadzona była plantacja konopii. Na poddaszu oraz w piwnicy budynków gospodarczych funkcjonariusze CBŚP zabezpieczyli 4,2 kg suszu marihuany oraz 621 krzewów konopi. Ponadto zabezpieczono specjalistyczne urządzenia służące do uprawy konopi indyjskich, takie jak wentylatory, systemy oświetlenia kwarcowego, LED, węglowe filtry powietrza, nagrzewnice, agregat prądotwórczy wysokiej mocy oraz inny sprzęt przemysłowy i elektryczny w postaci regulatorów napięcia, tablic rozdzielczych, kabli elektrycznych.

Zabezpieczono narkotyki o wartości 300 tysięcy złotych

Kilka dni później zatrzymano następną osobę – Krzysztofa K.. Kolejna plantacja znajdowała się w wynajętym domu jednorodzinnym. Rośliny znajdowały się w czterech specjalistycznych namiotach do uprawy. W trakcie czynności zabezpieczono 100 krzewów konopi oraz specjalistyczny sprzęt do ich uprawy.

Łącznie w sprawie zabezpieczono 721 krzewów konopi i 4 kilogramy marihuany. Wartość narkotyku, jaki można było uzyskać z zabezpieczonych roślin to nie mniej niż 300 tys. zł.

Zatrzymani zostali aresztowani

W toku postępowania prokurator przedstawił Piotrowi G. zarzuty z art. 63 ust. 1 i 3 oraz art. 53 ust. 2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Natomiast Krzysztof K. usłyszał zarzuty z art. 63 ust. 1 i 3 oraz art. 54 ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania wobec podejrzanych prokurator skierował do Sądu wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora i zastosował wobec podejrzanych areszt na okres 3 miesięcy.

Za zarzucane czyny z art. 63 ust. 1 i 3 podejrzanym grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności, natomiast Piotrowi G. za czyn z art. 53 ust. 2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Dział Prasowy 
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2019-02-06
Data udostępnienia informacji: 2019-02-05
Liczba odsłon: 756