piątek, 21 czerwca 2019

Areszty dla członków zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym zajmującej się przestępczością narkotykową

Areszty dla członków zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym zajmującej się przestępczością narkotykową

Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy nadzoruje śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym zajmującej się obrotem znacznymi ilościami substancji psychotropowych i odurzających i międzynarodowym przemytem narkotyków. Na polecenie prokuratora funkcjonariusze Zarządu w Bydgoszczy Centralnego Biura Policji w Bydgoszczy (16.06.2019r.) zatrzymali 7 członków grupy - 2 kobiety i 5 mężczyzn.

Rodzinny interes przestępczy

W toku postępowania ustalono, iż grupa działała w latach 2005-2019 na terenie całego kraju. Jej aktywność polegała m.in. na obrocie znacznymi ilościami substancji psychotropowych (amfetaminą, tabletkami ekstazy, kokainą) oraz środków odurzających (głównie marihuany). Zajmowała się nadto międzynarodowym przemytem narkotyków. Znaczna część wywożonych z Polski narkotyków trafiała do Hamburga i Berlina.

Z materiału dowodowego wynika, że podejrzani wprowadzili na rynek co najmniej 250 kilogramów ziela konopi o szacunkowej wartości ok. 6,5 mln zł, a także co najmniej 250 kg amfetaminy o szacunkowej wartości ok. 3 mln zł.

Część członków grupy była z sobą rodzinnie powiązana. Z popełnianych czynów przestępczych sprawcy uczynili sobie stałe źródło dochodów.

Zarzuty

Wszystkim podejrzanym prokurator przedstawił zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym  (art. 258 par. 2 kodeksu karnego)   Dodatkowo – w zależności od roli i popełnianych w ramach grupy przestępstw – podejrzani usłyszeli zarzuty dotyczące przemytu oraz obrotu znacznymi ilościami środków odurzających i substancji psychotropowych. Są to czyny kwalifikowane z art. 56 ust. 3 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii i (lub)  art. 55 ust 3 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Grożą za nie kary odpowiednio do  12 i 15 lat pozbawienia wolności.  Jednej osobie przedstawiono zarzut podżegania do zabójstwa dwóch osób przy użyciu broni palnej  (art.  18 par. 2 kodeksu karnego  w zw. z art. 148 par 1 kodeksu karnego  – do dokonania czynu nie doszło). Za czyn ten grozi kara dożywotniego pozbawienia wolności.

Środki zapobiegawcze

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował do Sądu wnioski o zastosowanie wobec wszystkich podejrzanych środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd uwzględnił wnioski prokuratora i zastosował wobec nich  tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy.

Sprawa ma charakter rozwojowy.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2019-06-21
Data udostępnienia informacji: 2019-06-21
Liczba odsłon: 664