piątek, 26 lipca 2019

Areszty dla członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem podatku VAT w zakresie handlu metalami

Areszty dla członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem podatku VAT w zakresie handlu metalami

Prokuratura Regionalna w Katowicach nadzoruje śledztwo w sprawie dotyczącej zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem podatku VAT w zakresie handlu metalami. Na polecenie prokuratora 22 lipca 2019 roku funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali na terenie województwa śląskiego 3 członków tej grupy.

Międzynarodowy fikcyjny obrót metalami

Z ustaleń śledztwa wynika, że w latach 2013-2017, na terenie Polski, Czech, Słowacji, Niemiec i innych państw Unii Europejskiej działała grupa przestępcza, której członkowie zajmowali się oszustwami podatkowymi, w zakresie podatku VAT, w związku z obrotem katodami miedziowymi, katodami niklowymi, cynkiem i ołowiem. Przestępstwa te były dokonywane w oparciu o poświadczające nieprawdę, nierzetelne faktury VAT. Fikcyjny obrót towarem odbywał się z wykorzystaniem kontrolowanych przez podejrzanych firm, tzw. „słupów” i „buforów”.

Wynikiem tych działań było uszczuplenie należności Skarbu Państwa na kwotę  około 60 milionów złotych.

Usłyszeli zarzuty

Prokurator ogłosił zatrzymanym  zarzuty popełnienia czynów z art. art. 258 par. 1 k.k., art. 270 par. 1 k.k., art. 271 par. 1 i 3 k.k.,  art. 56 par. 1 k.k.s., art. 61 par. 1 k.k.s. oraz art. 62 par. 2 k.k.s., dotyczących m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wystawiania nierzetelnych dokumentów oraz popełnienia przestępstw skarbowych, związanych z narażeniem na uszczuplenie podatku VAT.  Grozi im na kara pozbawienia wolności do lat 8.

Środki zapobiegawcze

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, prokurator skierował do Sądu wnioski o zastosowanie wobec podejrzanych środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowania na okres 3 miesięcy.

Dotychczas w toku postępowania zarzuty usłyszało 36 osób.

Śledztwo ma charakter rozwojowy i niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2019-07-26
Data udostępnienia informacji: 2019-07-26
Liczba odsłon: 676